Bazén nechceme uspěchat, říká příbramský starosta

Foto: SZM Příbram

PŘÍBRAM – O nutnosti celkové opravy příbramského bazénu se mluví už od roku 2016. Podle původních plánů mělo být touto dobou už vše hotové. Nicméně komplikace spojené především s navýšením ceny, kdy se odhadovaná částka na rekonstrukci vyšplhala z původních 250 milionů na sumu okolo 400 milionů korun, celý projekt odsunuly.

K těmto komplikacím se později přidala epidemie covidu a válka na Ukrajině, v jejichž důsledku razantně zdražily stavební materiály, načež byl původní projekt osekání zhruba o třetinu a i tak se odhadovaná celková cena stále pohybuje okolo 400 milionů korun.

V současné době mohou firmy podávat nabídky, za kolik by příbramský bazén opravily. Nicméně s tímto krokem je spojena i celá řada dotazů a tak se termín pro podání nabídek už dvakrát měnil. „Těchto dotazů nám celkem přišlo okolo 160. Ptají na různá smluvní nastavení nebo například technická řešení, projektové nuance a podobně. My se na ně snažíme komplexně odpovědět, tak aby se už na ně nemuseli znovu doptávat, ale s tím je bohužel spojený i fakt, že termín pro podání nabídek se odsouvá,“ vysvětlil příbramský starosta Jan Konvalinka (ANO) s tím, že se na město s dotazy obrací především čtyři firmy, ale zájem o zakázku projevilo okolo desítky stavebních společností. Nyní je termín pro podání nabídek do 12. července.

Je tak jasné, že původně avizovaný termín zahájení prací v červenci je nereálný. Podle radnice je sice teoretická šance, že by se na rekonstrukci mohlo začít ještě před podzimními komunálními volbami, ale podle vedení města to není podmínkou. „Chceme to udělat pořádně a nechceme to uspěchat jen kvůli tomu, že budeme bít se v prsa, že do voleb začneme dělat bazén, je proto možné, že se ten termín bude ještě dál posouvat,“ dodal Konvalinka.

Opozici tento vývoj situace nepřekvapil. Prý podobný vývoj očekávala. „My jsme to říkali, že toto zastupitelstvo a vedení města už s bazénem nezačne a vše se nechá až na další volební období. Je to škoda, že čtyři roky tento projekt leží u ledu, protože mezitím se zvyšují ceny a bude nás to stát zase víc peněz. V minulém volebním období, kdy jsme byli s ANO v koalici, tak jsme ten projekt připravili do fáze, kdy se mohlo začít stavět a nyní by už mohla veřejnost služby opraveného bazénu využívat,“ míní opoziční zastupitel Marek Školoud (TOP 09) a dodává, že současné vedení města umí realizovat malé projekty v podobě různých altánků a podobně, ale velké projekty jí podle něj nejdou a Příbram se za poslední čtyři roky příliš investičně nerozvíjí.

Komentáře