Zloději tradičně v zimě vyraží na chaty a chalupy. Nezvanou návštěvu mělo pět objektů na Příbramsku

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAMSKO – Opuštěné chaty a chalupy jsou pro zloděje v zimě doslova každoročně rájem. A přestože policie pravidelně připomíná, aby lidé nepodceňovali zabezpečení svých rekreačních nemovitostí přes zimu, vždy se nejdou majitelé, kteří jsou překvapeni nezvanou návštěvou.

Během posledního týdne přijali příbramští policisté oznámení o vykradení pěti chat, jednalo se o tři objekty na Milínsku u Lazska a Vrančic a dvě chalupy na Dobříšsku v Mokrovratech. Pachatelé způsobili celkovou škodu poškozením ve výši 76 tisíc korun a dále škodu 43 tisíc korun odcizením různých věcí. „Ukradli z nich nářadí, televizor, ale i plato vajec, plechovku párků a tři páry pracovních ponožek. V jedné chatě si nezvaný návštěvník dokonce rozdělal oheň v krbových kamnech a uvařil si čaj,“ uvedla policejní komisařka Monika Schindlová.

Kriminální živly si vybírají především odlehlé a špatně zabezpečené chalupy. Většinou vypáčí dveře či rozbijí okno. Pak už berou prakticky vše, co jim přijde pod ruku a má aspoň nějakou cenu a dá se to snadno prodat, jako například různé nářadí, jídlo, pití, jízdní kola, elektroniku apod.

Foto: Policie ČR

„V silách policie určitě není chránit každé obydlí, i když provádíme namátkové kontroly v rekreačních oblastech. Na vykrádání objektů se zaměřuje preventivní projekt s názvem Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům, který představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a chat,“ připomíná Monika Schindlová s tím, že hlavním nástrojem projektu je mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store. Cílem projektu je vzbudit u majitelů obydlí zodpovědnost k vlastnímu majetku, zájem o jeho zabezpečení, ale klade také důraz na větší všímavost vůči svému okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na bezplatnou linku 158.

 

Komentáře