Zemřel spisovatel, malíř a milovník Brd Jan Čáka

Jan Čáka (uprostřed) na Prokopské pouti v roce 2017.

PŘÍBRAM – V neděli večer se objevila zpráva, že ve věku 89 let zemřel v příbramské nemocnici spisovatel, grafik, malíř a čestný občan města Jan Čáka. Naší redakci tuto smutnou informaci sdělil předseda příbramské ODS Zdeněk Havrančík.

Jan Čáka se narodil 12. června 1929 v Praze, ale jeho rodové kořeny sahají na Příbramsko, konkrétně na Březové Hory. Své rané dětství přižil v Praze – Hostivaři, ale v roce 1941 se jeho rodin přestěhovala zpět do Příbrami. Jan Čáka v Příbrami vychodil měšťanskou školu a stal se žákem Veřejné obchodní školy, kde absolvoval jen první ročník, neboť škola byla roku 1944 zrušena a její žáci byli totálně nasazeni. Jan Čáka pak pracoval na příbramském nádraží. Po válce školu dokončil a stal se úředníkem Obchodního družstva Plzeň.

Stále více tíhnul ke své lásce, k malování, která ho doprovázela již od dětských let. V červnu roku 1948 složil úspěšně přijímací zkoušku do druhého ročníku Státní grafické školy v Praze, se zaměřením na obor užitá grafika a knižní ilustrace. Po studiích si v letech 1951-1953 odsloužil povinnou vojenskou službu, a po ní se znovu vrátil do Příbrami.

V Příbrami pracoval jako kartograf u Uranových dolů. Současně se věnoval pozoruhodně rozmanité a rozsáhlé grafické práci. V roce 1967 se stal členem Svazu československých výtvarných umělců, což mu umožnilo věnovat se svobodnému povolání, tedy grafické tvorbě a literární činnosti.

Jan Čáka je také autorem nástěnné malby z roku 1998, na téma historického hornictví v zasedací síni příbramské radnice, či autorem grafické úpravy knihy Josefa Velfla „Příbram v průběhu staletí“. Podle jeho návrhu bylo vyražená i celá řada pamětních medailí vztahujících se k historickým událostem či osobnostem Příbramska. Ilustroval také své knihy o Příbrami či Brdech.

Na návrh spolku Prokop byl 18. května 2009 Jan Čáka jmenován zastupitelstvem čestným občanem města Příbram. Čest jeho památce!

Komentáře