Zastupitelstvo bylo o sportu, parkování a volbě nového radního

Příbramské zastupitelstvo. Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Tak se po měsíci sešli opět příbramští zastupitelé. Jejich zasedání se neslo především ve znamení sportu, kterému věnovali skoro dvě hodiny z celkových pěti, které únorové zasedání trvalo. V půlce jednání tak možná mnozí diváci byli utahanější než po návštěvě posilovny.

V kostce se dá říci, že poslední dobou se na zastupitelstvu stále mluví jen o třech tématech: parkování, bazénu a sportu. A na všechna tyto témata došlo i tentokrát a jako vždy to opět stálo za to. Drobným zpestřením tak byla jen volba nového radního, kterým se stal Jiří Holý a pak v úvodu poněkud nešťastný výstup zastupitelky za Šanci pro Příbram Dagmar Říhové, která se chtěla dobrat původní ceny nákupu pozemků v katastrálních územích Příbram, Lazec, Zavržice a Kozičín firmě Gonura Property, která je nyní nabízela ke koupi městu, což se ukázalo, jako požadavek mimo mísu…

Co se týče oblasti sportu, tak se zastupitelé střetli nejprve v diskuzi k žádosti pořadatelů Rally Příbram o dotaci. Ukázalo se, že v názoru na výši případné částky i na to, zda tento závod vůbec podpořit či nikoli, není vládnoucí hnutí ANO jednotné.

Starosta Jan Konvalinka proti návrhu rady města poskytnout 100 tisíc korun, navrhl částku 250 tisíc korun. Vzápětí se ozval „sportovní expert“ hnutí František Hauser, pro kterého zřejmě to, co lze považovat za sport, skončilo s úmrtím Gustava Frištenského, a předložil svůj, jak jinak než revoluční návrh, zrušit Rally Příbram úplně. Jako argumentaci ale nezvolil například fakt, že lidé v některých osadách mají v době závodu komplikovaný pohyb ze svých domovů, ale šel na to z pohledu módního ekologického šílenství „uhlíkové stopy“ a svůj příspěvek pojal jako malou ekologickou přednášku. Greta Thunbergová by zcela určitě jásala nadšením. Vzápětí se k němu svým způsobem přidali i další zastupitelé jako spolustraníci Jiří Holý, pro kterého jsou auta hlučná a smrdí či Jindřich Vařeka, podle kterého je toto téma vhodné jen na zviditelnění opozice a Renáta Vesecká z Příbramáků pro Příbram, které přijde částka na rally zkrátka vysoká. Nakonec zastupitelstvo odsouhlasilo původně navrhovanou částku 100 tisíc korun.

Druhým sportovním bodem byl Plán rozvoje sportu města Příbram do roku 2030. Kde se ale nakonec hlasovalo jen o první části, k druhé se mají zastupitelé sejít na neveřejné schůzce 2. března. Nicméně i tady to zajiskřilo, když se zastupitelé z TOP 09 ohradili proti ceně za zpracování posudku, která jim přišla přemrštěná vzhledem k výstupům, jež město posudkem získalo. Pokud ponecháme bez komentáře fakt, jestli opravdu největším problémem Příbrami je fakt, že děti nesportují, tak z debaty nad tímto bodem si divák odnesl jediný dojem, že opozice mluvila o voze a koalice o koze. A vydrželo jim to skoro hodinu.

V závěru pak ještě kromě volby nového radního došlo i na rezignaci předsedkyně finančního výboru Marty Frýberové a její spolustranice Naděždy Voborské, která opouští výbor úplně. Jako důvod rezignace obě uvedly více méně osobní zášť ze strany některých členů finančního výboru. To ve svém prohlášení zbývající členové odmítli. Nicméně diskuzi k tomuto tématu nasadil korunu radní Jindřich Vařeka, který uvedl, že sice neví, jak to chodilo na jednáních finančního výboru, ale Martě Frýbertové věří, protože nemá důvod jí nevěřit. Očividně ale má nějaký důvod nevěřit zbývajícím členům výboru…

Evergreenem je už diskuze k parkování ve městě. Nyní se probírala v bodě „Různé“ výzva opozice směrem k vedení města k přehodnocení posledního rozhodnutí rady o nových cenách za parkování. Nicméně to vydá na samostatný text a o tom, až jindy.

Komentáře