Zastupitelé napodruhé odmítli navýšení ceny pro Metrostav

Příbramské zastupitelstvo.

PŘÍBRAM – Už několik týdnů se mezi zastupiteli i veřejností diskutuje o požadavku firmy Metrostav na navýšení ceny za stavbu parkovacího domu. V září totiž zastupitelstvo hlasy ANO, ODS a SPD schválilo návrh radního Petra Rottera (ANO) zčásti vyhovět tomuto požadavku. Ten ovšem na původním zasedání rady města byl proti navýšení ceny stavby.

Metrostav, který parkovací dům na příbramském autobusovém nádraží staví, požadoval navýšení ceny celkem o 14 milionů z důvodů války na Ukrajině, covidových opatření a samozřejmě také v důsledku toho zdražení stavebních materiálů. Nakonec se zástupce firmy a vedení města shodlo na návrhu radního Petra Rottera, na poloviční částce.

To se ale nelíbilo opozici i části veřejnosti a tak zastupitel za Spojence Václav Dvořák předložil na říjnové zasedání zastupitelstva návrh na revokaci usnesení. K tomuto bodu se pak na zasedání v pondělí 9. října vedla opět dlouhá debata. Po dvouhodinové diskuzi nakonec zastupitelé dospěli k názoru, že zářijové usnesení revokují a zrušili tak své rozhodnutí z minulého zasedání. „Diskutovali jsme o vyjádření pana radního Ivana Fuksy, který z našeho pohledu podal jasné a srozumitelné argumenty a rozhodli jsme se podpořit návrh na revokaci usnesení,“ řekl před samotným hlasováním starosta Jan Konvalinka. (ANO).

V bouřlivé diskuzi, v níž nejdříve zastupitelé za ANO jako například František Hauser nebo Karel Vild, poněkud nesmyslně obhajovali zářijové rozhodnutí a nestále mluvili o tom, že se vlastně neví, jak možný soudní spor dopadne a podobně, zazněly také argumenty právníka Marka Dvořáka, který zastupitelům mimo jiné vysvětlil, že rozhodovali na základě nepřesných a neúplných informací. Podobně hovořil pak i Ivan Fuksa (ODS), který podle svých slov na radě města společně s Petrem Rotterem hlasoval proti navýšení ceny, nicméně na minulém zasedání navýšení ceny o poloviční částku svým hlasem podpořil. Poté předložený návrh Václava Dvořáka nakonec jednomyslně podpořili všichni přítomní zastupitelé.

Ještě před říjnovým zasedáním zaslal Metrostav zastupitelům dopis, který někteří zastupitelé jako například Aleš Barášek (Šance pro Příbram) nebo Markéta Škodová (Spojenci) označili za lehce výhrůžný. Nad zněním dopisu za zamýšlel například Tomáš Mosler ZDE.

Zda dojde k soudnímu řešení celé záležitosti se teprve ukáže, stejně tak i to, zda Metrostav stavbu dokončí, nebo zastaví, jak „vyhrožoval“… To mu ale neumožňuje uzavřená smlouva, jak na zasedání několikrát uvedl starosta Jan Konvalinka nebo právník Marek Dvořák.

Takto hlasovali zastupitelé o navýšení ceny pro Metrostav v září…
…a takto hlasovali v říjnu.

Komentáře