Zastupitelé mají vybírat správce vodohospodářského majetku, ale dostali začerněné materiály

Příbramské zastupitelstvo.

PŘÍBRAM – Tento měsíc nás čeká ještě jedno zasedání městského zastupitelstva. Mimořádné jednání v pondělí 18. prosince má programu jediný bod a to výběr nového či staronového správce vodohospodářského majetku města. V podstatě se jedná o miliardový byznys a proto radnice chce, aby o něm rozhodl nejsvrchovanější městský orgán, kterým je právě zastupitelstvo.

Na tomto rozhodnutí asi není co vytknout, jenže jak upozornili někteří opoziční zastupitelé, tak dostali do ruky materiály k tomuto bodu z velké části anonymizované, tedy se začerněnými údaji o uchazečích výběrového řízení. „Na základě takovýchto materiálů se zkrátka nelze dobře respektive jakkoli rozhodnout,“ míní například zastupitel za Spojence Marek Školoud.

Zastupitelé mají v rukou prakticky stejný materiál, který je pro veřejnost dostupný na webových stránkách města ZDE. Nicméně pokud ale rada města zná detaily a ostatní zastupitelé ne, tak prostě nelze rozhodnout dle nejlepšího vědomí a svědomí.

Vedení města si pro zastupitele připravilo dnes předjednání tohoto bodu, ale ne všichni zastupitelé se mohou zúčastnit, protože už mají dlouhodobě jiné plány, nebo jsou v době setkání v zaměstnání. Navíc kritizují i způsob, jakým chce vedení města o takto důležitém kroku rozhodnout. „Je to narychlo a na poslední chvíli,“ konstatuje další zastupitel Aleš Barášek (Šance pro Příbram).

Současnému provozovateli 1. SčV vyprší smlouva na provoz vodohospodářského majetku města příští rok v únoru. Proto se také na minulém zasedání zastupitelstva schvalovala cena vodného a stočného jen do této doby. 1. SčV je mezi zájemci zcela jistě také. Navíc se objevily názory zastupitelů za SPD, aby si město vodohospodářský majetek provozovalo samo. Ostatně takový názor zastávala v posledních komunálních volbách i příbramská KDU-ČSL.

Dobrou zprávou může být, že vedení města nepočítá ani při případné změně provozovatele vodohospodářského majetku města v příštím roce se změnou ceny vodného a stočného. „Ta cena byla kalkulována na základě výpočtů, které jsou platné pro celý rok. Takže pokud zůstane provozovatel stejný, zůstane stejná i cena vodného a stočného. Pokud bude vybrán jiný provozovatel, je možné, že by se na základě jeho výpočtů s cenou hýbalo. Osobně ale nepředpokládám, že by se s tou cenou hýbalo v prvním nebo i v druhém případě,“ uvedl příbramský starosta Jan Konvalinka (ANO).

Na listopadovém zasedání zastupitelé schválili cenu vodného a stočného pro příští rok ve výši 101,67 Kč/m3, ale po zvýšení DPH bude konečná cena 103,52 Kč/m3.

O novém provozovateli vodohospodářského majetku města budou rozhodovat v pondělí 18. prosince od 16 hodin v zasedacím sále zastupitelstva. Zasedání bude opět přenášeno online.

Komentáře