Zaběhejte si v červnu okolo Pleše. Závod pro dospělé i děti dostal novou podobu

Ilutrační foto.

NOVÁ VES POD PLEŠÍ – Běhání si jako reakreační sport v poslední době udržuje oblibu mezi širokou veřejností. Nejrůznější závody pro profesionály i amatéry pořadají nejrůznější spolky, sdružení i obce. Jeden takový závod se letos chystá i v Nové Vsi pod Pleší.

Nová Ves pod Pleší patří do našeho okresu a je to co by kamenem dohodil. Na návštěvu nás pozvali Tomáš Moldřík, zastupitel obce a Lukáš Korba, aktivní běžec a cyklista, abychom si povídali o zbrusu novém běhu, který připravili na červen letošního roku.

Děkujeme za pozvání. Máte to tady pěkné. Přijeli jsme si popovídat o Běhu okolo Pleše. Co nás, potažmo závodníky bude čekat?

TM: Zcela nový design našeho, již tradičního, běžeckého závodu. Ten jste mohli v předchozích ročnících znát jako Novoveský běh. Letos jsme to však pojali trochu jinak a dali mu název Běh okolo Pleše. Na začátku všeho však byla změna v našem zastupitelstvu po loňských volbách, které si do závazku dalo to, že i nadále budeme sport v obci a sportování obyvatel. Řekli jsme si však, že to budeme dělat pořádně a na vyšší úrovni než tomu bylo do teď. Proto jsem si k tomu přizval tady Lukáše, který má jako aktivní závodník za sebou jednak všechny předchozí ročníky, ale také několik maratónů a řekli jsme si, jestli a jak to chceme posunout.

Tomáš Moldřík

K čemu jste došli?

LK: Nabyli jsme dojmu, že závod, který všichni znali pod názvem Novoveský běh účastnicky upadá a nelákáme nové závodníky, natož abychom si udrželi ty stávající. Chvíli jsem přemýšlel, zda do toho jít, protože samotného mě to mrzelo, ale Tomáš si to vzal jako osobní záležitost, tak mě docela rychle přesvědčil, že tam oba vidíme potenciál pro růst a zvýšení kvality a úrovně. Dohodli jsme se velmi rychle a téměř okamžitě jsme měli jasné ty základní kroky, které budou nejdůležitější.  

Na co jste se tedy zaměřili především? Co bylo nutné změnit?

TM: Chtěli jsme změnit především vnímání závodu tak, aby jej vzali za svůj především obyvatelé obce, aby byl opravdu „náš“ a rodinný.

LK: Hlavně jsme chtěli udělat závod, který bude pro lidi příjemným zážitkem, a to jak pro závodníky, tak i pro jejich doprovod. Zavedli jsme čipové měření, protože měření na stopkách v minulosti vedlo ke komplikacím. Nebylo to ani uživatelsky příjemné. Tím nejzásadnějším bylo změnit trasu samotného závodu. Přišlo nám divné, že se Novoveský běh běží z větší části v Malé Hraštici. A taky se nám nelíbilo, že je trasa primárně na tvrdém povrchu a na silnicích za plného provozu, což nikdy není komfortní.

TM: Řekli jsme si jasně, že to celé přesuneme do Nové Vsi pod Pleší a hlavně do lesa, do přírody. O to se postaral Lukáš a mám za to, že lépe to vymyslet nemohl.

Tak co jste vymysleli? Pochlubte se.

LK: Snažili jsme se využít dominanty naší obce, kterou máme i v názvu a proto poběžíme okolo Pleše. Tato varianta nám nabídla možnosti k tomu, abychom ten běh opravdu udělali domácká a hlavně v přírodě, jak jsme chtěli. Našli jsme na metr přesný 5kilometrový okruh, který z drtivé části leží v lese. Sice to znamenalo opustit sportovní areál u fotbalového hřiště v centru obce, ale na druhou stranu nám to pomohlo podpořit sportovně lokalitu Včelník, která leží nad samotnou obcí, ale je její plnou součástí. Samotné zázemí nám umožní místní kavárna Sabatissimo, ve které pak večer ještě proběhne tancovačka, kterou můžeme považovat za jakousi afterparty. Máme tam i pěkné plochy pro dětské závody, pro umístění stánků partnerů apod.

Počítáte i s dětskými běhy?

TM: Jednoznačně! Ty k těmto závodům patří. A my jako zastupitelstvo obce chceme k jejich sportovnímu rozvoji pomáhat a vytvářet podmínky. Věříme, že běh je aktivita, která v zásadě nic nestojí a je základem většiny sportovních disciplín. K fotbalu, který má u nás v obci širokou základnu a dobré podmínky tak chceme podporovat nejen běh, ale i další sporty.

LK: Dětské běhy budou 4 a všechny budou zdarma.  Připravili jsme tratě o délce 50m, 100m, 250m a 500m podle věkových kategorií.

Všechno zdražuje, jak se k tomu stavíte vy se startovným?

TM: Startovné jsme trochu upravili, ale nijak zásadně. Pro nejrychlejší registrace zůstalo stejné a to 100,- Kč do 31. března, pro ty, kteří se se zaregistrují do 23. června je 200 korun a na místě pak 300 korun. Online registrace probíhá na portálu www.sportt.cz. Kompletní informace k závodu pak mohou lidé získat i na facebookových stránkách závodu na adrese www.facebook.com/behokoloplese.

Vypadá to moc hezky. To je nutné poznamenat…

LK: Děkujeme. Těšíme se, že to ocení i všichni závodníci i ti kolem trati.

TM: Však se přijďte podívat a udělat pár fotek. Budeme rádi.

Rádi přijedem. Děkujeme za rozhovor.

 

Komentáře