Za odpad lidé v Příbrami příští rok zaplatí stejně. Otazník visí nad cenou vody

PŘÍBRAM – Jak jsme již avizovali zastupitelé města na svém listopadovém zasedání projednávali návrh obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Jak se předpokládalo cena poplatku zůstává ve výši letošního roku.

„Jednání zastupitelstva bylo přítomno 22 zastupitelů. Při projednávání bodu o výši poplatku za odpady pro rok 2022 všichni jednomyslně hlasovali pro zachování částky na úrovni letošního roku, což je 600 Kč za osobu a rok,“ shrnul jednání starosta města Jan Konvalinka (ANO).

To je dobrá zpráva pro obyvatele města, nicméně otazník visí nad cenou vody. Tou se bude zastupitelstvo pravděpodobně zabývat na zasedání v prosinci. Jak jsme již psali, je to kvůli nové vyhlášce Ministerstva zemědělství, která ukládá obcím promítnout veškeré náklady na údržbu vodohospodářského majetku do ceny. Tento krok se dotkne ceny vody prakticky ve všech městech a obcích v republice. Například v Sedlčanech tak cena vodného a stočného stoupne o 24 korun z 84,45 Kč na 108 korun za kubík pitné vody. Vzhledem k tomu, že provozovatelem vodohospodářského majetku města Příbram je stejně jako v Sedlčanech 1. SčV, tak je velmi nepravděpodobné, že by se v Příbrami cena vody neměnila.

V Sedlčanech situaci budou řešit tak, že částečně náklady promítnou do ceny vody a část finančních prostředků na obnovu vodohospodářského majetku ve výši asi tří milionů korun uloží na zvláštní účet. Pro příští rok by totiž Sedlčany měly dát na opravy vodohospodářského majetku částku 9,9 milionu korun.

„Bohužel my jsme si to nevymysleli. Navíc mi vadí, že stát s námi jedná jako bychom byli nesvéprávní a nevěděli, jaký majetek máme a že se o něj musíme starat. Navíc pokud část finančních prostředků budeme muset deponovat na zvláštním účtu, tak díky současné inflaci se nám ty peníze budou jen znehodnocovat,“ postěžoval si sedlčanský starosta Miroslav Hölzel (ODS).

Dotaz, o kolik by se mohla voda v Příbrami zdražit, jsme položili vedení města prostřednictvím tiskové mluvčí už před 14 dny, bohužel odpověď stále nemáme…

Komentáře