Výsuvné sloupky v Pražské ulici budí vášně na sociálních sítích

PŘÍBRAM – Po zveřejnění několika fotografií hotových vjezdových sloupků  v Pražské ulici od jednoho našeho čtenáře se strhla na sociálních sítích velká vlna kritiky. Dnes k tomu vedení města vydalo následující tiskovou zprávu. 

Pražská ulice je pěší zónou, do které je vjezd povolen pouze v době od 18 do 10 hodin. Nově je vjezd a výjezd u pěší zóny osazen výsuvné sloupky.

Dva výsuvné sloupky, jeden u vjezdu do Pražské ulice a druhý u výjezdu na nám. T. G. Masaryka, jsou nově osazeny. Sloupky nahradí v těchto místech doposud používané řetězy. Ostatní vjezdy a výjezdy z Pražské ulice bude i nadále odemykat a zamykat Městská policie Příbram.

Hlavním důvodem, proč jsme k instalaci výsuvných sloupků u vjezdu a výjezdu přistoupili, byly časté připomínky a stížnosti od složek Integrovaného záchranného systému. Výsuvné sloupky jsou ovládány dálkově, a navíc mají zabudovanou automatickou detekci pro vozidla IZS. V okamžiku, kdy bude v Pražské ulici potřeba okamžitá přítomnost některé ze složek záchranného systému, nebude muset být řešeno zpřístupnění této ulice strážníky MP,“ uvedl k důvodu instalace zmíněných sloupků starosta města Jan Konvalinka (ANO).

Doprava do pěší zóny nepatří, na tento fakt často upozorňovali nejen návštěvníci, ale i sami obyvatelé. „Problém s dopravou v Pražské ulici jsme si uvědomovali již delší dobu. Auta se zde proháněla, jak se jim zachtělo. Dalším problémem bylo, že se nám z Pražské ulice stalo parkoviště. Děti tudy chodí do školy a ze školy a tato cesta se kličkováním mezi stojícími a couvajícími auty stala dosti nebezpečnou. Řešení jsem na jednání rady města iniciovala já a jsem ráda, že jsme se dobrali k tomuto podle mne skvělému řešení,“ dodává radní Renáta Vesecká (Příbramáci pro Příbram).

Jak je na první pohled zřetelné, nejsou sloupky umístěny uprostřed komunikace. Důvodem jejich vyosení je uložení inženýrských sítí. Prostor bude v budoucnu osazen květináči tak, aby nedošlo k omezení provozu, ale zároveň bylo zabráněno neoprávněnému vjezdu do ulice, kde se mnohdy pohybovala vozidla i v průběhu dne, čímž docházelo k ohrožení zdraví procházejících obyvatel.

Zhruba týden budou sloupky označeny dopravními kužely.

Zdroj: Město Příbram 

Na závěr ještě dodejme to, co tisková zpráva moc neobsahuje, a to, že instalace sloupků vyšla městskou pokladnu na zhruba 1,3 milionu korun s DPH a boční ulice (Zahradnická, Pivovarská a Palackého) zůstanou nadále na řetěz a zámek a bude je muset odemykat městská policie, což kritizovali zejména provozovatelé z Pražské ulice. (viz video níže). Otázkou také zůstává, zda dodatečně instalované květníky, které mají zabránit objetí sloupků, nebudou následně překážet při vjezdu těžké hasičské techniky, která potřebuje dostatek prostoru. Na závěr se tedy nabízí otázka, jestli tento problém nešel řešit jiným způsobem, levněji a tak, aby zahrnoval všechny výjezdy a vjezdy do Pražské ulice?

Martin Poulíček, Zprávy Příbram

Komentáře