Voliči odsoudili Příbram k dalším čtyřem letům stagnace, aneb druhé pyrrhovo vítězství pro ANO

PŘÍBRAM – Máme za sebou další komunální volby, které v Příbrami opět dopadly plichtou.  Sice dle hlasů opět zvítězilo hnutí ANO, nicméně skutečným „vítězem“ je SPD, která konečně po létech snažení má dva zastupitele, což je stoprocentní nárůst oproti ostatním stranám a hnutím, které už v zastupitelstvu byly a uskupení okolo Martina Buršíka, jenž také obsadí dvě křesla.

Volební účast v letošních komunálních volbách v Příbrami byla nižší než před čtyřmi roky. V roce 2018 svůj hlas odevzdalo 41,31 % voličů, zatímco o tomto víkendu jen 38,42%. Ve výsledku se to ale příliš neprojevilo. Prakticky totiž ANO i TOP 09 ztratily po jednom mandátu, Šance pro Příbram zůstala na svých dvou mandátech, stejně jako ODS, Piráti o jedno křeslo posílili a nově po dvou mandátech získala SPD a Buršíkova Příbram 2030. Naopak vypadli komunisté a Karešovi Příbramáci pro Příbram. Nicméně povolební jednání budou zajímavá. ANO stačí de facto koalice s jednou z dalších stran, například společně s ODS budou mít 13 mandátů. Pokud ovšem do „party“ vezmou i SPD a Příbram 2030, tak budou na „svých“ 17 mandátech z minulého volebního období a opozici se cokoli bude jen těžko prosazovat.

Ovšem není tajemstvím, že těsně před volbami si lídr ANO Jan Konvalinka a nyní už bývalý 1. místostarosta a zběhlík právě z ANO Martin Buršík příliš blízcí nebyli a  mnohé zaskočily jeho dva mandáty. Dá se proto předpokládat, že případná spolupráce s SPD a Příbram 2030 může být pro ANO až příliš nevyzpytatelná, nicméně jim bude zcela určitě bližší než „obnovit“ spolupráci s TOP 09, se kterou ANO v Příbrami vládlo v letech 2014 – 2018.

Opakuje se tak situace z minulých komunálních voleb, kdy se ANO už vidělo v koalici s ČSSD, která se ale nakonec do zastupitelstva nedostala a tak narychlo tehdejší lídr ANO Jindřich Vařeka vyrukoval s tzv. duhovou koalicí, kde nabídl prakticky rádoby spolupráci všem zvoleným stranám, ovšem vše ztroskotalo na tom, že jako první se k ní přihlásili komunisté, s nimiž odmítli spolupracovat další zvolené demokratické strany. Nakonec tak vznikla koalice ANO, ODS a Příbramáků pro Příbram s tichou podporou komunistů, která se víceméně držela u moci celé volební období. Tím, že ale Příbramáci pro Příbram svůj mandát neobhájili, se ANO situace trochu komplikuje. Buď musí spoléhat na spolupráci s ODS, kdy budou mít těsnou většinu 13 mandátů (ANO -11 a ODS 2) a tichou podporu SPD (další 2 mandáty) a Příbram 2030 (další 2 mandáty) – tedy celkem 17 hlasů v pětadvacetičlenném zastupitelstvu proti osmičlenné opozici v podobě Spojenců (TOP 09, STAN, nezávislí, HLAS a SOS Příbram – 4 mandáty), Pirátů (2 mandáty) a Šance pro Příbram (také 2 mandáty). Případně se rozhodne pro plnohodnotnou koalici ANO, ODS, SPD a Příbram 2030.

Nicméně tak jako tak je to pro příbramské ANO už druhé pyrrhovo vítězství, kdy se bude muset popasovat s poměrně širokou názorovou koalicí, kdy například ODS hlásala, že nezavře příbramský bazén, nicméně ANO v tomto volebním období zaručuje jeho osm let slibovanou opravu. Příbram dále čeká rozšíření kapacity čistírny odpadních vod, kam se nyní už žádná další novostavba nemůže připojit, léta se mluví i o nutnosti opravy kulturního domu či bývalé budovy Ředitelství Rudných dolů, kam zatéká, stejně tak se už čtyři roky mluví o nutnosti oprav městských mostů a lávek atd. Na co z toho opravdu dojde, ukáže čas…

No, každé město má takové vedení, jaké si zaslouží…

Komentáře