Volby jsou především o vizích, nikdo se nezavděčí všem, říká zastupitel Juraj Molnár

Foto: archiv J. Molnára

PŘÍBRAM – Podzimní komunální volby se kvapem blíží a jednotlivé strany již zvolna spustily své kampaně. Jako obvykle jsou představitelé většiny politických subjektů aktivnější na sociálních sítích, častěji vystupují veřejně, snaží se prezentovat své názory a propagovat program. To platí i o zdejší sociální demokracii a jejích představitelích.

Nejen o nadcházejících volbách jsme si povídali s bývalým radním a současným zastupitelem ČSSD a předsedou kontrolního výboru Jurajem Molnárem. 

Blíží se komunální volby. Co to pro vás osobně znamená? Budete kandidovat?

Čas skutečně rychle letí a spoluobčané opět budou rozhodovat, komu svěří vedení města. Díky důvěře předsedy místní sociální demokracie Petra Větrovského a členů místní organizace budu i letos kandidovat do zastupitelstva. Vždy je to taková výzva, ale nejde o zdraví ani o život, takže to člověk musí brát jen přiměřeně vážně. 

V minulém volebním období jste jako radní měl v gesci kulturu či školství. Tyto oblasti vám zůstávají?

Ve školství jsem působil i jako učitel, mám k tomuto oboru blízko a záleží mi, aby vzdělání bylo kvalitní, školy moderní a dobře vybavené a aby se v nich žákům, učitelům i dalším pracovníkům dobře spolupracovalo. Takže školství se budu věnovat i nadále. Nicméně máme ve volebním týmu oblasti rozdělené, tradičně blízko mám i ke kultuře nebo sportu, což je ale zároveň doména našeho předsedy Petra Větrovského. 

Když už jsme u kultury, v Příbrami to teď opravdu žije. Jedna akce stíhá druhou. Vnímáte v této oblasti posun oproti minulému období?

Kultura je evidentně jednou z oblastí, které se současné vedení výrazně věnuje. To je jistě naprosto v pořádku, a to množství akcí je skutečně skvělé. Navíc i jejich úroveň je vysoká. Ale vše je otázka priorit. 

Jak to myslíte?

Současné vedení se zaměřuje právě na kulturu, proměnilo i areál Nového rybníka, hodně se řeší volnočasové využití sportovišť, krásný je skatepark. V minulém volebním období se zase budovaly nové chodníky, silnice, podívejte se na revitalizované náměstí 17. listopadu, zateplené školy a školky a z toho pramenící úspory, to je přeci také kus dobře odvedené práce. A když je v této oblasti díky sociální demokracii prakticky vše hotovo, může se nové vedení soustředit zase na jiné oblasti. To je naprosto běžné. Nikdo se nemůže zavděčit všem, volby jsou o souboji vizí a volič je naprostý suverén, vybere si, co se mu zrovna líbí a my s takto rozdanými kartami následně hrajeme.

Jak hodnotíte práci současné koalice ANO a TOP09?

Vést město není žádná legrace, kolegové určitě nezažívají procházku růžovou zahradou. Zejména od TOP 09 bych původně čekal trochu více aktivity, vedle hnutí ANO působí trochu rozpačitě, tiše a jakoby mimo hru. S většinou zastupitelů z koalice se však dá rozumně mluvit, mají plán a za ním si jdou. V něčem souhlasím, jinde jsem proti, ale nikdo z nás nemá patent na rozum.

Zmínil jste také areál Nový rybník. Sociální demokracie jej za celou dobu nechala prakticky ležet ladem. Nemyslíte, že to byla chyba?

Ano, myslím, že byla. Ale jak jsem uvedl, je to o prioritách. Bohužel, my jsme se zaměřili jinam, Nový rybník nám unikl z pozornosti. Dnes je krásný a hojně navštěvovaný. Je ale potřeba přiznat, že vedoucí střediska Nový rybník je sociální demokratka Petra Zelenková a její práci, pokud vím, si chválí i starosta Vařeka. Takže je vidět, že když je vůle, umíme táhnout za jeden provaz bez ohledu na barvu politického dresu. Každopádně za Nový rybník si myslím zaslouží vedení radnice pochvalu, zejména starosta a místostarostka Ženíšková.

Komentáře