Václav Švenda: Prostě to rozpustíme

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Zastupitel za TOP 09 Václav Švenda reaguje na zrušení finančního výboru, které odhlasovala vládnoucí koalice ANO a Příbramáci pro Příbram s podporou zastupitelů za KSČM na pondělním zasedání zastupitelstva.

Události posledního zastupitelstva mě naplňují pocitem, že aktuální vedení radnice zkouší, kam až se svou arogancí moci může zajít a ještě mu to projde. Rozpuštění finančního výboru je nepokrytá čistka od „neposlušných“, která s podporou komunistů bohužel prošla. Je to bezprecedentní krok, který jsem za své mnohaleté působení v zastupitelstvu ještě nezažil.

Chronologicky. Předsedkyní finančního výboru byla po komunálních volbách za ANO zvolena Marta Frýbertová, která letos v lednu odstoupila. Z uvedených důvodů její rezignace lze soudit, že kolegyně Frýbertová si nedokázala poradit s vedením diskuze ve výboru a jejím směřováním k usnesením a rozhodnutím. Jediným navrženým kandidátem na uvolněný post předsedy finančního výboru se následně stal Marek Školoud z TOP 09. Místo jmenování do funkce (s plnou podporou stávajících členů výboru) však starosta finanční výbor zcela rozpustil. Což je v naprostém rozporu s demokratickými zásadami a transparentním vedením města.

V čestné funkci nejbolestivějšího kamínku v botě však tentokrát překvapivě TOP 09 vystřídal člen finančního výboru Václav Dvořák. Výtečný ekonom a bývalý radní za hnutí ANO, který se celé minulé období snažil kvalitně pečovat o městské finance. Právě díky jeho výsledkům naše město bez problémů ustojí dopady koronavirové krize, a starosta i místostarosta se tak můžou bít v prsa. Domnívám se, že právě poctivá snaha Václava Dvořáka městské finance chránit se současnému vedení města nezamlouvá a je onou hlavní příčinou rozpuštění finančního výboru. Vedení radnice tady zřejmě převzalo strategii svého guru a předsedy Vlády ČR: Na co odbornými argumenty nestačím a nedokážu to ani zastrašit a ovládnout, to ve snaze udržet si moc za každou cenu raději zlikviduji.

Děsí mě to a jsem z toho zároveň smutný. V našem městě se za nové radnice mnoho neděje. Mimo vleklého dokončování projektů z minulého volebního období je současné vedení investičně impotentní a nezvládá ani držet městskou kasu se stejnou pečlivostí a zodpovědností, jak činil kolega „odpadlík“ Dvořák. Veškerá energie se vkládá do obsazení mocenských pozic. Šest ze sedmi míst pro ANO v Radě, obsazení všech placených pozic ve vedení města, kádrování členů odborných komisí a jejich odvolávání na základě neexistujících pravidel, rozpouštění nepohodlných výborů, omezování diskuze na zastupitelstvu. A samozřejmě sem tam nějaká prezentace a kampaň, aby se lid držel ve spokojenosti.

Jestli v tichosti projde likvidace finančního výboru a tím umlčení odborníků, kteří upozorňují na absurdní a zcela amatérské nakládání s financemi města, tak už si rovnou pojďme říct, že máme v čele absolutistického monarchu, nikoliv starostu.

Václav Švenda,
zastupitel za TOP 09

 

Komentáře