V rámci Muzejní noci uvidíte v Hořovicích několik hradů a zámků na jednom místě

Křivoklát - papírový model. Foto: Muzeum Hořovicka

STŘEDNÍ ČECHY – Muzeum Českého krasu v Berouně pořádá vernisáž výstavy Papírové modely hradů a zámků, která se uskuteční v pátek 26. května od 18:15 hodin v jeho pobočce v Muzeu Hořovicka (Starý zámek Hořovice). Vernisáž je součástí doprovodného programu letošní Muzejní noci.

Na jednom místě tak budete moci obdivovat hned několik známých českých a moravských hradů a zámků. K vidění jsou v papírové podobě např. hrady Karlštejn, Křivoklát, Švihov, Pernštejn nebo zámky Hluboká, Červená Lhota či Vranov nad Dyjí.

Výstava také ukazuje stavební prvky typické pro jednotlivé slohy. Chcete se dozvědět, co je to donjon, psaníčko, rokaj a novogotika? I tyto informace získáte v prostorách muzejní expozice na Starém zámku v Hořovicích.

„Více než desítka vystavených modelů představuje rovněž zajímavé architektonické prvky, jako jsou bašty, štíty či sgrafita a dokumentuje také jednotlivé stavební slohy od gotiky až po historismus 19. století,“ přibližuje výstavu vedoucí Muzea Hořovicka Anna Brotánková.

Karlštejn – papírový model foto: Muzeum Hořovicka

Vystavené papírové modely pocházejí ze soukromé sbírky Lukáše Bojčuka. „Modely hradů a zámků, které jsou na výstavě zastoupeny, pocházejí především od tvůrců z Plzeňského kraje. Většina z nich byla v roce 2014 úspěšně prezentována na soutěžní výstavě modelářů a oceněna certifikátem Papírový velbloud,“ říká sám sběratel.

Součástí výstavy je také tvořivý koutek pro děti a vybrané hrady a zámky (například Karlštejn, Hlubokou, Křivoklát nebo Pernštejn) si můžete při návštěvě výstavy koupit na muzejní pokladně jako suvenýr.

O papírových vystřihovacích modelech

Historie papírových vystřihovánek se začala psát v 70. letech 20. století a její prvopočátky jsou spojeny s vydáváním populárního časopisu ABC. Často byla jednotlivá čísla doplňována přílohami, které mohly šikovné děti za pomoci rodičů využít k vlastnímu tvoření. Návrhy pro modeláře připravoval architekt Richard Vyškovský. Inspiraci získával v zaměstnání památkáře ve Státním ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚRPMO).

Už v roce 1968 vydalo Státní nakladatelství dětské knihy Albatros Pavlu Blechovi a Richardu Vyškovskému vystřihovánku Karlštejn – dobývání hradu. V následujících sedmi letech publikovali společně v ABC i prostřednictví Albatrosu řadu dalších papírových modelů, nejrozsáhlejším byl model Pražského hradu. Od roku 1976 vytvářel Richard Vyškovský modely samostatně, jeho největším modelem vůbec je fiktivní středověké město jako Městská památková rezervace, který vycházel na pokračování v ABC od roku 1977. Po roce 1997 vydává modely Richarda Vyškovského nakladatelství ERKOtyp, jehož spolumajitelem je jeho syn. Zaměřuje se hlavně na papírové modely hradů, zámků a lidové architektury, zastoupeny jsou rovněž vystřihovánky automobilů, letadel, lodí nebo třeba vojenské techniky.

Mezi současné producenty papírových modelů patří také firma BETEXA a vystřihovánky Ivana Zadražila z Pelhřimova.

Komentáře