V Příbrami se o víkendu chystá akce „Kolama dolů“ pro motorkáře

PŘÍBRAM/DLOUHÁ LHOTA – V roce 2023 přišlo na českých silnicích o život 70 motocyklistů. Projekt s heslem „Kolama dolů“ se snaží toto číslo snížit. Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR ve spolupráci s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů Autoklubu ČR spustilo preventivní projekt zaměřený na bezpečnost řidičů motocyklů. Jedna z těchto akcí se uskuteční i v sobotu 13. července na Příbramsku.

Motorkářská sezona začala v dubnu společnou jízdou a bezplatnou ukázkou výcviku na polygonu v Brně. Akce pokračovaly na dalších pěti místech republiky a budou pokračovat i nadále. Další setkání se uskuteční v sobotu 13. července na Příbramsku na polygonu v Dlouhé Lhotě. V srpnu se projekt přesune na polygony v Sosnové a Hradci Králové. Cílem projektu je nejen zlepšit praktické dovednosti motocyklistů, ale také snížit počet a závažnost dopravních nehod a zvýšit povědomí všech účastníků silničního provozu.

Každé akce se může zúčastnit až 250 motorkářů. Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím online formuláře. Sraz je naplánován na 13. července v 10:00 hodin v Milínské ulici v Příbrami u výrobního družstva Drupol. Motorkáři vyjedou v 11:00 hodin za doprovodu dopravních policistů na spanilou jízdu dlouhou přibližně 80 km. Trasa povede přes Konětopy, Horní Hbity, Kamýk nad Vltavou, Krásnou Horu nad Vltavou, Petrovice, Vysoký Chlumec, Sedlčany, Cholín, Drhovy a Dobříš a skončí na polygonu v Dlouhé Lhotě kolem 13:00 hodin. Na místo mohou dorazit i další zájemci, kteří si chtějí procvičit ovládání motocyklu v krizových situacích a prohlédnout si různé motocykly.

Motocyklisté by měli mít na paměti, že jsou při nehodách mnohem zranitelnější než řidiči automobilů. Riziko vážného zranění nebo úmrtí je u nich výrazně vyšší. Motocyklistu nechrání karoserie ani bezpečnostní pásy, ale pouze prvky pasivní bezpečnosti, jako jsou kvalitní přilba, speciální oblečení, pevná obuv, rukavice a chrániče kloubů a páteře. Nicméně ani nejlepší výbava nezaručuje bezpečnou jízdu, pokud motorkář riskuje a nepřizpůsobí rychlost stavu vozovky, počasí a hustotě provozu.

Motorkáři by měli být připraveni na náhlé změny situace na silnici. Mít připravený „únikový prostor“ při předjíždění je klíčové pro bezpečnou jízdu. Správná technika pohledu je důležitá – dívat se co nejvíce dopředu a včas reagovat na možné nebezpečí. Základní poučka zní: „Jedu tam, kam se dívám.“ Předjíždění v nepřehledných místech je hazardem se životem a nikdy není špatně si předjetí rozmyslet a počkat na bezpečnější chvíli.

Video z jednoho z minulých ročníků:

Komentáře