V Příbrami má vzniknout kancelář pro cizince, nikoli tábor

PŘÍBRAM – Před časem se na sociálních sítích objevily články z několika médií, že v Příbrami a dalších středočeských městech má vzniknout centrum pro cizince. Hysterie a šíření článků například po Facebooku na sebe nedalo dlouho čekat. Jenže je rozdíl mezi kanceláří a uprchlickým táborem…

Žádné ubytovací zařízení pro uprchlíky v Příbrami nevznikne. To je potřeba říci nejprve. Ve městě pouze vznikne kancelář, která bude cizincům, kteří legálně žijí a pracují ve Středočeském kraji respektive na Příbramsku poskytovat podporu a informace zejména veřejné správě i zaměstnavatelům v záležitostech spojených s přítomností legálně pobývajících cizinců, a podporovat začlenění do společnosti cizinců z třetích zemí.  Tedy mimo země EU s povoleným pobytem v ČR. Ve Středočeském kraji aktuálně pobývá  celkem 71 040 cizinců s povoleným pobytem, z toho 37 758 cizinců mimo země Evropské unie, zejména z Ukrajiny, Vietnamu, Ruska, Moldavska a Mongolska.

„Zatímco v ostatních krajích Centrum sídlí vždy v krajském městě, ve Středočeském kraji není krajské město, krajský úřad sídlí v Praze. Poskytování integračních služeb  cizincům žijícím ve Středočeském kraji doposud částečně řešilo Integrační centrum Praha,“ vysvětluje Magda Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra. To bude kancelář zřizovat.

Tyto zařízení na podporu integrace cizinců fungují již 10 let ve 13 krajích České republiky, ve Středočeském kraji dosud Centrum nebylo zřízené vzhledem ke  geografickému uspořádání a složité dopravní dostupnosti. Nově zřizované Centrum ovšem nebude z důvodu chybějícího krajského města v jediném městě, ale v několika větších městech kraje tak, aby bylo uživatelům snadno dostupné. Jedná se o města Benešov, Kladno, Kutná Hora, Mladá Boleslav a Příbram. Nebude se jednat o zařízení měst, ale o pobočky i centrálu krajského integračního centra.

„S vedením města zatím nikdo nejednal, tak mám informace pouze z médií a z nich vyplývá, že by v Příbrami měla být zřízena kancelář, která by se měla zabývat poradenstvím pro cizince. Je to zcela v kompetenci ministerstva vnitra a jde to zcela mimo radnici, ale nejde o žádný uprchlický tábor, ten by tu v žádném případě vzniknout neměl. Myslím si, ale že se lidé v Příbrami nemají čeho obávat, pokud pouze ku prospěchu věci, když cizinci, kteří tu pracují, mít možnost se někde poradit jak například funguje legislativa, nebo co mohou nebo naopak nesmějí dělat,“ ujišťuje veřejnost příbramský starosta Jindřich Vařeka.

Komentáře