V Příbrami by voda podle radnice měla zdražit jen o inflaci

PŘÍBRAM – Kvůli nové vyhlášce Ministerstva zemědělství, která ukládá obcím promítnout veškeré náklady na údržbu vodohospodářského majetku do ceny, stoupnou ceny vodného a stočného prakticky ve všech městech a obcích. Novou vyhlášku je možné řešit několika způsoby.

Obce buď mohou do nájemného promítnout celou částku nákladů, nebo tyto finanční prostředky uložit na zvláštním bankovním účtu. Případně je možná kombinace obou způsobů. Tou cestou se rozhodli jít například v Sedlčanech, kde ale i tak vzroste cena vody o 24 korun. Některé menší obce půjdou zase volí způsob jen uložení peněz na účtu. Tam ale hrozí jejich devalvace kvůli vysoké inflaci.

V Příbrami se bude o ceně vody jednat na prosincovém zastupitelstvu. „Příbram má fond oprav vodohospodářského majetku a každoročně se do něj vkládají peníze vybrané od občanů a následně jsou používány na opravy vodohospodářských sítí. V minulém roce byla cena významně navýšena, v letošním roce se o ceně ještě jedná s tím, že v případě zvyšování ceny půjde o navýšení ceny maximálně o inflaci,“ sdělila tisková mluvčí města Eva Švehlová a připomněla , že nyní lidé ve městě platí aktuálně 87,71 korun za vodné a stočné.

Nájemcem a provozovatelem vodohospodářského majetku města Příbram je stejně jako v Sedlčanech 1. SčV.

 

Komentáře