V Dobříši chtějí obnovit morový sloup sv. Tekly. Použijí na něj i cihly ze zbouraného kina

Původní morový sloup sv. Tekly u cesty na obec Rybníky. Foto: archiv Okrašlovacího spolku Dobříš

DOBŘÍŠ – Okrašlovací spolek města Dobříše se rozhodl obnovit jednu z již neexistujících památek města – sloup sv. Tekly. O jeho obnovu usiluje už 12 let. Pro svůj záměr se jim podařilo sehnat finanční pomoc přes kampaň na webové stránce startovac.cz. Původní sloup stál u silnice na obec Rybníky, ale  překážel výstavbě nové komunikace a byl úmyslně zničen po r. 1955.

Původně chtěli členové spolku morový sloup obnovit v roce 2015, kdy uplynulo 300 let od morové epidemie, ale situace ohledně pandemie koronaviru opět vzkřísila tuto myšlenku a znovu rozpoutala aktivitu za jeho obnovu. Na konec se spolku požadovaná částka 50 tisíc podařila vybrat.

„Současná radnice náš úmysl podporuje a tak jsem projekt přesměrovali na portál www.startovac.cz, kde se nakonec díky velkým i drobným dárcům podařilo potřebnou částku vybrat. všem, kteří přispěli, tak velmi děkujeme. Právě díky jejich podpoře můžeme celý projekt posunout dál,“ konstatoval Petr Kadlec z Okrašlovacího spolku Dobříš.

Návrh repliky sloupu.

Bohužel morový sloup již není možné obnovit na původním místě. Proto byla vybraná lokalita v blízkosti křižovatky ulice V Lipkách a  silnice vedoucí na Županovice. Na jeho stavbu se členům podařilo zachránit i cihly z demolice bývalého kina. „Za aktivitu Okrašlovacího spolku Dobříš jsme rádi a máme radost z toho, že je iniciativa, která vychází od lidí, jenž si řekli, že tady chtějí mít takový sloup,“ dodal dobříšský starosta Pavel Svoboda.

Podobný názor má i místostarosta Tomáš Vokurka. „Jsem rád, že se peníze podařilo vybrat a doufám, že členové Okrašlovacího spolku v horizontu několika týdnů přikročí k zahájení stavebních prací,“ doplnil.

Místo, kde by měl sloup stát.

Komentáře