FOTOGALERIE: Studenti připomněli vznik republiky i slavného režiséra

Letošní Den divadla připomněl 100 let od narození příbramského rodáka a režiséra animovaných filmů Václava Bedřicha.

PŘÍBRAM – V pátek si studenti Gymnázia pod Svatou Horou připomněli prostřednictvím tradičního Dne divadla nejen nedožité sté narozeniny významného příbramského rodáka, animátora, výtvarníka a režiséra Václava Bedřicha, ale také 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Diváky jim na velké scéně příbramského divadla byli žáci ze základních škol z Příbrami a okolí, kteří si nejprve vyslechli vyhlášení samostatného státu, ke kterému ve městě ale došlo o den později než je státní svátek, tedy až 29. října 1918. Principál divadelního souboru svatohorského gymnázia Tomáš Bílek sehrál s několika žáky krátkou scénku k vyhlášení samostatnosti, v níž se převtělili do rolí předsedy okresního revolučního výboru Hynka Kličky (Tomáš Bílek), občana města Reimara (Štěpán Jobek) a občana Bělky (Jakub Schelsinger).

„Využili jsme příležitosti, že v neděli je 28. října, kdy byla vyhlášena samostatnost a tak jsme připomněli, jak tento den ve městě vypadal a to z toho důvodu, že si myslím, že má smysl připomínat jak ten text, který se provolával, tak i tu zajímavost, že k tomu v Příbrami došlo až o den později tedy 29. října 1918,“ uvedl za pořadatele Tomáš Bílek.

Pak už následovaly adaptace několika večerníčků v podání studentů školy. Večerníčky si vybrali proto, že Václav Bedřich celou řadu z nich režíroval a také nakreslil, ale zároveň je režisérem i samotné znělky Večerníčku, která je starší televizní znělkou vysílanou v Evropě. „Václava Bedřicha jsme jako letošní téma zvolili jednak proto, že stejně jako republika slaví sto let a navíc se jeho rodný dům nachází nedaleko naší školy v tehdejší Žabí dnes Ondrákově ulici,“ vysvětlil volbu letošního tematického zadání Bílek s tím, že ho ani nepřekvapilo, kolik dětí v hledišti vědělo, kdo to byl Václav Bedřich. „Ty základní školy chodí připravené, třeba základní škola z Chraštic jezdí pravidelně a jsou tady už pojedenácté a vždy se dopředu připraví, aby věděli, na co jdou, tak si dopředu najdou potřebný materiál,“ uzavřel Tomáš Bílek.

Komentáře