Středočeský kraj přidá peníze na příbramskou záchytku

Budova Středočeského kraje v Praze.

PŘÍBRAM – Celkem o 700 tisíc korun více by mělo jít ještě letos na provoz Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbrami. Na její provoz přispěje i Středočeský kraj a to částkou dva a půl milionu korun.

„Posílit provoz příbramské záchytky jsme rozhodli na základě setkání se starostou města Jindřichem Vařekou, který poukázal na zpřísněnou legislativu v oblasti personálního a materiálního vybavení záchytky. Starosta řekl, že bude-li částka na provoz navýšena, nemá město ji v úmyslu zrušit, protože jim peníze na její provoz budou stačit,“ informoval radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk.

Starosta města Příbram ve snaze získat od kraje více finančních prostředků poukázal především na to, že na záchytce smějí pracovat pouze atestovaní lékaři, a to ještě s takzvanou dvojkovou atestací, což jsou lékaři, kteří mají své jisté a většinou už nemají potřebu dalšího výdělku péčí o opilé. Loni na příbramské záchytce bylo ošetřeno 152 podnapilých lidí, z toho 23 žen. „Letos se však díky zrušenému provozu záchytky v Kolíně může tento stav výrazně zvýšit, takže jsme rádi dodatečný požadavek města podpořili,“ dodal středočeský radní.

Provoz příbramského Centra sociálních a zdravotních služeb vyšel v loňském roce na 2,1 milionu korun. Kraj přispěl 1,6 milionu, od klientů bylo vybráno 138 tisíc korun a 15 tisíc korun získalo město jako příspěvek od obcí. 

Za přenocování na záchytné stanici je účtováno 2 500 korun. „Pokud však zachycený nezaplatí do 7 dnů, navyšuje se částka o tisíc korun. Pohledávky jsou vymáhány standardními postupy. U některých případů již došlo k zahájení exekučního řízení,“ připomněla tisková mluvčí města Eva Švehlová.

Ve středních Čechách funguje záchytka ještě v Mladé Boleslavi a v kladenské nemocnici jsou podnapilým lidem k dispozici takzvaná expektační lůžka. Pro letošní rok Středočeský kraj navýšil finanční prostředky na provoz zařízení v Mladé Boleslavi, Příbrami a Kladně na 7 milionů korun.

Komentáře