Spolek ve čtvrtek zavzpomíná na Karla Kryla

Karel Kryl. zdroj: Wikipedie

PŘÍBRAM – V sále restaurace a penzionu Sebastopol na Sabáku se bude vzpomínat na písničkáře, rebela a hlavního představitele československého protikomunistického protesongu Karla Kryla u příležitosti jeho nedožitých 79. narozenin.

Akci tradičně pořádá Spolek ve čtvrtek a vzpomínat se bude především jak jinak než Krylovými písněmi a to jak těmi všeobecně známými i těmi méně známými. Spolek pro jejich interpretaci pozval celou řadu známých příbramských muzikantů jako je Petr Vašina, Michal „Vájo“ Pavelka s Tondou Barákem, Miroslav Rojík či Tomáš Bílek se svou Příbramskou chlapeckou skupinou.

Koncert začíná v 19 hodin.

Karel Kryl (12. dubna 1944, Kroměříz – 3. března 1994, Minchov) byl český básník a písničkář, vnímaný jako hlavní představitel československého protikomunistického protest songu v letech 1963 – 1989. Mnohé jeho písně zlidověly a staly se z nich symboly boje proti totalitní moci. Karel Kryl se kriticky vyjadřoval nejen k období socialismu a vlády komunistů, ale i po roce 1989 se dál veřejně i ve své tvorbě nebál kritizovat dění ve společnosti. Psal si vlastní hudbu i texty, v jeho repertoáru byly jak satirické nebo vážné písně reflektující společnost, tak poetické a melancholické balady. Přezdívá se mu prot také „básník s kytarou“.

Původně chtěl být hrnčířem po pradědečkovi a absolvoval Keramickou školu v Bechyni v letech 1958–1962, posléze se ale rozhodl věnovat hudbě a poezii. Jeho zřejmě nejznámější píseň Bratříčku, zavírej vrátka vznikla spontálně v srpnu 1968 jako reakce na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. O rok později v září 1969 se Karel Kryl vydal na písničkářský festival do Waldecku v tehdejším Západním Německu, kde se rozhodl požádat o politický azyl, z nějž se vrátil až na podzim 1989.

Komentáře