V Brdech se chystá Lesní bitva tažných koní

Foto: archiv VLS

LÁZ/BRDY – V terénu brdských lesů se v sobotu 22. dubna v lokalitě Pourka mezi obcemi Láz a Nepomuk odehraje první ročník hobby soutěže tažných koní v těžko dostupném terénu brdských hvozdů. Akci s názvem Lesní bitva tažných koní pořádají Vojenské lesy a statky ČR (VLS) společně s podbrdskou obcí Láz a odehraje se v režii nadšenců do chladnokrevných koní kolem dlouholetého kočího Vojenských lesů a statků a propagátora práce koní v lese Milana Jury, který s opratěmi v ruce tahá dříví v Brdech již 25. let.

„Jde o hobby závod, který si ani neklade za cíl konkurovat oficiálnímu seriálů závodů chladnokrevníků se standardizovanými disciplínami,“ říká David Novotný, ředitel lesnické divize VLS Hořovice a dodává: Spíše chceme ukázat reálnou práci koní v těžko nedostupném terénu, kde se kočí i koníci musí často popasovat i s nenadálými překážkami.“

VLS zároveň využívají akce jako příležitosti představit nový přístup k hospodaření v lese, na který přecházejí v rámci nedávno spuštěného projektu LIVE ADAPT BRDY. Přírodě blízký způsob hospodaření, který má brdské hvozdy změnit na druhově, výškově i věkově pest lesy, kde se hospodaří bez holosečných těžeb výběrným způsobem, je postavený na maximálním využití tvořivých sil přírody, na citlivém přístupu k lesu. „A koně v lese představují stále nejšetrnější způsob přibližování dřeva v porostech. S jejich využíváním proto i nadále počítáme. Pro nás tak jsou tažní koně jedním ze symbolů nového přístupu k hospodaření,“ uvádí Roman Vohradský, ředitel VLS.

Návštěvníci uvidí nejen závod jednospřeží v lese, ale také ukázku párového tahání těžkých břemen, vozatajství a plemeno miniaturních koní minihorse. Pro děti bude připravený doprovodný program lesní pedagogiky a bude zajištěno i malé občerstvení. Program v lesích okolo lokality Pourka začíná v sobotu 22. dubna v 10.00 a potrvá přibližně do 14.00 hodin.

Kočí VLS Milan Jura.

Komentáře