Spolek Svatohorské sady zve na sobotní brigádu pod Svatou Horu

Dobrovolníci chtějí obnovit krásu svatohorského sadu. Foto: archiv spolku Svatohorské sady Příbram

PŘÍBRAM – O obnovu poněkud zpustlého Svatohorského sadu se už několik měsíců snaží skupina dobrovolníků složených především z lidí bydlících v okolí. Za tímto účelem založili spolek Svatohorské sady Příbram.

Jejich cílem vrátit původní podobu, účel a ráz Svatohorskému sadu. „Máme to štěstí, že na území našeho města se tato obrovská plocha, která slouží všem, nachází. Nicméně její údržba je velmi náročná a bez podpory to nepůjde,“ říká člen spolku Luboš Řezáč. Celková plocha sadů tvoří asi 22 hektrarů, kdy převážná část je ve vlastnictví Římskokatolické farnosti u kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram, menší část je pak ve vlastnictví města a soukromých vlastníků.

Členové spolku a dobrovolníci už v minulých letech provezli celou řadu prací v jeho spodní části směrem k Zelené a Mixově ulici. Došlo především  k prořezu náletových dřevin a  uklízení odhozených odpadků. „Myšlenka na záchranu ovocného sadu vznikla na základě jeho neutěšeného stavu a především proto, že je svou rozlohou a stářím v naší republice jedinečný,“ říká členka spolku Veronika Řeháková.

V činnosti pokračují i letos a na sobotu 29. ledna připravili další brigádu. „Akce probíhají jednoduše, kdo přijde, pomáhá s taháním větví, keřů, dřeva. Občas se sbírají odpadky. Rukavice pro každého máme, ruční nástroje v případě potřeby také, na větší akce máme i malé občerstvení, minimálně třeba čaj. Akce trvají maximálně  3 až4 hodiny, ale účast pomůže i na půl hodiny. Práce je dost,“ zve všechny zájemce na Facebooku Luboš Řezáč  s tím, že sraz účastníku je v 8 hodin nad průmyslovou školou, směr Svatá Hora.

Všichni účastníci si prý nemají zapomenout vzít s sebou buřty, které si na konce „šichty“ boudou moci za odměnu opéct na rozdělaném ohni.

O práci spolku ve Svatohorských sadech více v reportáži níže:

Komentáře