Spolek Radost příbramáčkům pomáhá malé Anetce

Anetka. Foto: archiv rodiny

PŘÍBRAM – Spolek Radost příbramáčkům v současné době pomáhá osmileté Anetce, která se narodila s vrozenou vadou oka. Bohužel byla rodině zamítnuta žádost o příspěvek na péči a pojišťovna nehradí, ani nepřispívá na gázové čtverce, borovou vodu ani na roztok na ukládání protézky. Vše si hradí rodina sama. Neustálé cestování mezi Prahou a Příbramí je pro ně taky velmi finančně náročné.

Anetka je osmiletá holčička, která se narodila s vrozenou vadou oka. Byl ji diagnostikován mikroftalmus. Levé oko jí lékaři ve třech letech odstranili. „Anetce při enukleaci všili implantát, aby mohla očkem pohybovat a vyplnil se částečně prostor a utvořil místo pro protézku. Implantát se přešil spojivkovým vakem. Asi třetí měsíc po enukleaci se implantát obnažil a tím začal ten nekončící kolotoč,“ uvedla předsedkyně spolku Jana Puklová.

Anetka od enukleace trpí na výtoky z oka a protézku musí po 1-2 hodině čistit. Protézku pojišťovna hradila částečně a rodina doplácela 1500 korun. „Bohužel koncem roku protetik rozvázal smlouvu se všemi pojišťovnami a pacient si musí protézu hradit sám. Po každé operaci se Anetce zmenší prostor pro protézku a musí se dělat nová podle toho jaký je prostor,“ vysvětluje Jana Puklová s tím, že cena oční protézy se pohybuje od 10 do 16 tisíc korun, plus další peníze stojí pomůcky na péči kolem očka a protézky. „Moc proto zase žádám každého, kdo by chtěl pomoci alespoň malou částkou na pomoc malé Anetce. Všechny peníze budou zasílány na transparentní účet spolku pod var.symbolem Anetky a z peněz se uhradí, jak náklady s protézkou tak náklady na pomůcky na péči o oko,“ dodává Jana Puklová. Číslo transparentního účtu je 2901283254/2010 a variabilní symbol je rok narození Anetky, tedy 2009.

Komentáře