Šance pro Příbram: Plavecký bazén lze postavit levněji. Řešením při jeho uzavření je nový školní bazén

Foto: SZM Příbram

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Na pondělním jednání zastupitelstva představila Šance pro Příbram řešení stále se odkládající rekonstrukce aquaparku. A to proto, že město nebylo do dnešní doby schopné rekonstrukci provést.

Myslíme si, že navrhované provedení je natolik velkou zátěží pro rozpočet města, že to v budoucnu může ohrozit samotné jeho fungovaní. Předpokládáme, že uvažovaná cena 350 mil. Kč bude navýšena o několik desítek procent hodnotou víceprací. Konečná cena tedy může vyšplhat až na 500 milionů. Všichni dobře víme, jaká překvapení nám oprava něčeho starého připraví.

Máme vážné a oprávněné obavy, aby město bylo schopno celou akci vůbec zvládnout a dotáhnout. Připomeňme si, jak probíhají ve městě rekonstrukce – jsou téměř vždy dražší a časově se protahují. Některé dokonce stále nejsou dokončené.

Přiznejme si včas fakt, že na tuto investici město nemá. Za tyto peníze se bazény rekonstruovat nemají. A hlavně – nemusí.

Naším cílem je nejen uspořit, ale posunout bazén na vyšší kvalitativní úroveň použitím moderních materiálů a postupů. Udělat bazén krásný s minimálními náklady na provoz. Posunout jeho životnost ne o roky, ale o desítky let. Zároveň zvolit takovou formu výstavby nebo rekonstrukce, která bude daleko lépe předvídatelná finančně.

Jsme si vědomi toho, že pokud se máme vrátit na začátek, bude to časově náročné. I proto však máme řešení – nový školní bazén. Menší, levný, provozně nenákladný, takový, který bude sloužit po dobu práce na současném. Do kterého budou chodit plavat školy, senioři, sportovci a který nejen rozšíří nabídku, ale posune město dále. V Příbrami se za posledních několik let nepostavilo nic nového, nic co by město posunulo směrem k modernímu městu. Nový školní bazén by mohl být takový začátek.

Řešení není založeno na naší představě, ale na představách odborníků, architektů, lidí, kteří přesně vědí, co dělají, ale určitě není jediné správné a možné. Proto jsme připraveni kdykoliv, již v širším týmu, obhájit naše myšlenky, diskutovat s občany i městem a posunout věci k realizaci.

Připomínáme, že jednu rekonstrukci má již aquapark za sebou, všichni teď můžeme vidět, jak dopadla. Toto by se již nemělo opakovat.

Paradoxem je, že město mělo v minulosti několik příležitostí jak celou myšlenku nového bazénu usměrnit správným směrem. Všechny příležitosti však promarnilo.

I do teď provedené práce a utracené finanční prostředky mají svůj význam a je třeba za ně poděkovat – jasně se totiž ukázala cesta kudy ne. A i to má svoji hodnotu.

Je velká škoda, že bazén na sebe strhává tolik pozornosti. Jsou daleko důležitější strategické projekty, které by měly mít v realizaci přednost. Ani ty se však nerealizují. I tady přijdeme s návrhy řešení.

Pane starosto, my se snažíme toto město uchránit před nesmyslnou a drahou rekonstrukcí a nabízíme řešení. Řešení, se kterým jste měl přijít již dávno Vy respektive vedení města. To je Vaše práce, starat se o město a o občany. Berte prosím naše návrhy jako pomoc nikoliv jako konfrontaci, neberte je osobně a politicky – je jen jedna loď na které všichni plujeme a ta se jmenuje Příbram.

Položme si na závěr jednu zásadní otázku – neměla být akce provedena podle podobně koncipovaných návrhů již dávno? Ano, měla, stačilo jen naslouchat a od začátku postupovat tak, jak je to u velkých staveb obvyklé.

Prezentaci ze zastupitelstva si můžete prohlédnout zde.

Za Šanci pro Příbram Aleš Barášek, Vladimír Král

 

Komentáře