S triatlonovou sezónou se Honza Tománek rozloučil v Itálii

Foto: archiv J. To,ámla

DOBŘÍŠ – Dvojnásobný mistr světa v 70.3 Ironmanu, účastník nejtěžšího běžeckého závodu na světě, mnohonásobný vítěz závodů pro handicapované, mistr ČR v časovce jednotlivců v silničním závodě a vítěz Českého poháru, několikanásobný medailista světového poháru ITU, ale také reprezentant České republiky v paratriatlonu sportovec Honza Tománek má za sebou další triatlonovou sezónu, v níž opět dokázal, že patří mezi nejlepší.

Tománek se v letošním roce musel vyrovnat s doposud největším zklamáním své sportovní kariéry, když mu nebylo umožněno startovat hned na dvou světových šampionátech v USA. Veškeré přípravy, vynaložené finanční prostředky a sny vzaly za své. Honza se však ani tentokrát nevzdal a způsobem sobě vlastním se s nastalou situací vyrovnal. Všechny své síly soustředil na zajištění účasti v závodech po Evropě a dokončení triatlonové sezóny s co možná nejlepšími výsledky.

S triatlonovou sezónou se Honza Tománek rozloučil v Itálii.  „Větrné počasí v Itálii potrápilo všechny závodníky a během cyklistiky se nejelo tak rychle, přesto se mi podařilo zajet letošní wattově nejvyšší výkon,“ řekl k poslednímu závodu triatlonové sezóny Tománek.

Organizátoři závodu vzhledem k vysokým vlnám dokonce chvíli diskutovali i o zrušení plavání, ale nakonec se vše vyřešilo. Plaveckou část závodníci absolvovali v přístavu v Savelletri. Zkrácena plavecká trať na 1500 metrů byla závodníkům vynahrazena 900 metrů dlouhým přeběhem do přechodové zóny. „Necelé tři stovky atletů na startu patří spíše k menším akcím, ale atmosféra byla skvělá. Startoval jsem spolu s ženami z první vlny, což je pro mě optimem. Během několika minut nás začali dotahovat nejrychlejší muži a na relativně krátkém okruhu bylo plavání docela kontaktní,“ popsal plavání v přístavu mezi loděmi Honza. Plaveckou část včetně přeběhu nakonec absolvoval za 36:08 minuty.

Náročné cyklistické trati Borgo Egnazia Triathlonu přidával grády silný vítr. Kopcovitá trať dlouhá 90 km byla řešena jako dva okruhy. S dosaženým časem 3:07:36 hodiny byl Honza spokojený.

Běžecká trať byla rozložena do tří okruhů na rovinatém prostoru. Převládal tady asfalt, ale nechyběla ani šotolina. „Snažil jsme se zabojovat o výsledný čas pod pět, ale v silném větru se mi cíl pomalu vzdaloval. Běh jsem dokončil za 1:08:09 hodiny a celkově to vyšlo o pád minut nad pět. Což si myslím, že i vzhledem k podmínkám, je důstojné rozloučení se sezónou,“ řekl k závěrečné běžecké části Honza.

Honza Tománek je hvězdou našich vrcholových handicapovaných sportovců a svou neuvěřitelnou fyzickou i psychickou sílu opět potvrdil i v letošní triatlonové sezóně. Konec sezóny v triatlonu pro Honzu však v žádném případě neznamená odpočinek. Nyní už je Honza opět doma na Dobříšsku a pomalu se připravuje na další sezónu.

Komentáře