Ředitelka archivu Věra Smolová vydala novou knihu o podbrdském mlynáři

Autorka knihy Věra Smolová (vlevo). Foto: archiv města Příbram

PŘÍBRAM – Vydavatelství Baron právě dodalo na knižní trh dlouho připravovaný titul „Mlynář Martin Fiala jinak Kocour“, který je nyní k dostání je i v příbramském archivu. Čtenáři se v ní najdou zajímavé životní osudy podbrdského mlynáře Martina Fialy (1652-1722), který byl skoro u všeho, co se za jeho života v barokní Příbrami stalo.

V knize Martin Fiala vypráví o sobě, o sobě a své rodině, o osudech ostatních mlynářů z podbrdských mlýnů na Litavce a na Příbramském potoce od Bohutína až k Trhovým Dušníkům, o jejich potížích s hrozným suchem a s nedostatkem vody pro vodní kola, o brdských lesích, o měšťanech z Příbrami, o havířích na Březovém vrchu a stříbrných dolech a hutích, o železné rudě, vysoké peci a hamrech, o poddaných z příbramských vsí, o jezuitech ze Svaté Hory a šlechticích z okolních statků po třicetileté válce, a také o dvou strašných morových epidemiích.

Hned první den po distribuci knihy se díky komunikačním možnostem internetu ozval jeden z potomků mlynářů Fialů jinak Kocourů, jehož devětkrát praděd Fiala jinak Kocour se narodil před 400 lety. Ráno si knihu koupil. V poledne poslal zprávu: Knížka je moc hezky napsána.“ A večer dodal: Vaše knížka představuje moc hezké svědectví doby, jsem za polovinou.“

Kéž by se našlo hodně čtenářů, kteří se do jejích stránek ponoří se stejným zájmem zjistit, jak naši předci v dobách po třicetileté válce opravdu žili.

 

Komentáře