Prodat pozemek uprostřed města developerům, nebo si ho raději nechat pro záměry města?

PŘÍBRAM – Tak nějak asi zní otázka ohledně záměru vedení města prodat pozemek za budovou archivu pro výstavbu dvou bytových domů. Zastupitelstvo o tom bude jednat na svém zasedání v pondělí 6. prosince. Původně o tomto záměru měli jednat už v říjnu, ale bod byl nakonec z programu stažen, ale i tak tento záměr vyvolal u poměrně velké části veřejnosti nesouhlas.

V podstatě jde o to, že už v materiálu na říjnovém zastupitelstvu, jenž byl pak přímo na začátku zasedání z programu stažen, rada města doporučovala prodej. De facto jsou tedy radní rozhodnutí. Půjde jen o to, zda bude vládnoucí hnutí ANO hlasovat jednotně. Podle některých informací totiž prodej není po chuti ani některým zastupitelům právě za ANO a mohli by hlasovat proti, i když spíše se v lepším případě jen zdrží hlasování.

Není bez zajímavosti, že vedení města, především prostřednictvím úst Jindřicha Vařeky (ANO), poměrně často připomíná, že bývalé vedení města „rozdávalo v Příbrami pozemky za hubičku“, to asi ano, ale proč se tedy nyní město chce zbavit lukrativního a potřebného pozemku uprostřed města a ještě za vyvolávací cenu 1900 korun za m2 ? Navíc město zřídilo fond, do kterého naopak pozemky vykupuje a tady se chce jednoho, respektive dvou zbavit…

Ke stažení bodu z minulého jednání došlo na základě žádosti ředitele Státního oblastního archivu v Praze Daniela Doležala, pod který příbramská pobočka spadá, protože archiv má již pomalu plnou kapacitu depozitáře a potřeboval by jej rozšířit. „Byl jsem požádán vrchním radou Státního oblastního archivu o pozastavení předmětného pozemku a to z důvodu, že archiv má v sousedství těchto pozemků záměr budování depozitáře a existují obavy, že budoucí stavby, tedy bytový dům nebo domy a depozitář mohou být v kolizi z pohledu stavebního zákona,“ uvedl na říjnovém zasedání zastupitelstva ke své žádosti o stažení tohoto bodu z jednání Jan Konvalinka (ANO) s tím, že je k danému bodu zjistit a doplnit potřebné detaily.

V materiálu, který je zastupitelům předložený na pondělní zasedání, ale vydali negativní stanovisko jak městský architekt, tak odbor investic a rozvoje města. Městský architekt Jaroslav Malý ve svém odůvodnění uvádí, že nepovažuje za vhodné tento pozemek prodávat, ale raději jej ponechat jako rezervní plochu buď pro rozšíření přilehlé mateřské školy, pro řešení parkování v oblasti, přestože bylo vybudováno parkoviště v Čechovské ulici, tak je stále v této lokalitě nedostatek parkovacích stání ať již pro rezidenty především v nočních hodinách, tak pro návštěvníky přilehlé polikliniky, nebo například pro stavbu domova seniorů či domu s pečovatelskou službou. Navíc připomíná i potřebu archivu a rozšíření depozitáře.

Nedostatek parkovacích míst na sídlišti, kde jich podle městské studie chybí cca 600, je také hlavním důvodem proč prodej nedoporučuje ani odbor investic  a rozvoje města. I ten by raději plochu využil případně pro parkování.

Negativní stanovisko má i opozice. „Plně souhlasím s vyjádřením městského architekta a odboru investic, město by si tento pozemek, respektive pozemky, protože se jedná o pozemky dva, mělo nechat a raději tam vybudovat tolik potřebná parkovací místa,“ míní například zastupitel za TOP 09 Marek Školoud.

Část veřejnosti se také pozastavuje nad navrženou cenou. Rada města navrhuje prodávat obálkovou metodou, kdy bude prodáno nejvyšší nabídce s tím, že minimální částka je 1900 korun za m2. „Relevantní cena v této lokalitě za metr čtverečný je aspoň 7000 korun,“ říká Tomáš Černohorský. Jsou i názory, které záměr výstavby bytů vítají, ale nad cenou se pozastavují. „Záměr super, ale vyvolávací cena je strašně nízká, za to nekoupíte parcelu ani v Občově,“ napsal na sociální síti Petr Minařík.

Je tedy více než jasné, že pondělní zasedání zastupitelstva bude opět zajímavé. Diskuze bude zcela určitě dlouhá a bouřlivá, a také jak už se stalo tradicí i plná osobních invektiv. Z nejrůznějších vyjádření zástupců vedení města, je vlastně záměr stavby bytových domů úžasný a každý, kdo s ním nesouhlasí, tak z toho vyrábí politickou kauzu… To ale vlastně také není nic nového pod sluncem.

Celý materiál k záměru prodeje najdete ZDE.

 

Komentáře