Příbram zřejmě smění obchodní akademii za bývalou II. polikliniku

Budova bývalé II. polikliniky v Příbrami.

PŘÍBRAM – Město stále usiluje o budovu bývalé II. polikliniky. Ta ale patří Středočeskému kraji a ten za ni požaduje „náhradu“ v podobě některé z budov středních škol. Ty totiž naopak patří městu. Radnice nejprve tento návrh odmítala, ale nakonec změnila názor a na listopadovém zastupitelstvu byl schválený záměr směru s doplatkem provést.

Požadavek kraje na získání budov středních škol není nijak nový. Už delší dobu o ně usiluje z důvodu, že Středočeský kraj je zřizovatelem středních škol, ale budovy, ve kterých sídlí, jsou města. To způsobuje potíže především při opravách, kdy město požaduje o kraje vyšší nájemné, aby mohlo budovy opravovat, ale ten namítá, že nemá smysl platit vyšší nájemné, kdy budovy nejsou opravené. Pokud by budovy patřily kraji, mohl by do jejich oprav investovat přímo. Nicméně odpůrcům tohoto požadavku vadí, že konkrétně v Příbrami sídlí z valné části střední školy v historických budovách a tudíž by se jich město nemělo zbavovat.

Vedení Příbrami by chtělo do budovy II. polikliniky opět vrátit lékařskou péči. „Pokud se nám podaří budovu druhé polikliniky získat, tak v ní chceme, společně se sdružením praktických lékařů, vybudovat tzv. centrum primární prevence. Zjednodušeně řečeno, jde nám o to, abychom lékařům různých odborností, zubaře nevyjímaje, nabídli vhodné prostory k provozování praxe,“ říká příbramský starosta Jan Konvalinka (ANO). Nicméně podobný záměr měl s budovou i Středočeský kraj, který vedle ordinací v ní chtěl vybudovat i byty pro lékaře.

Obchodní akademie v Příbrami.

Kraj původně za budovu polikliniky požadoval budovu střední průmyslové školy. „Tato budova je ale pro Příbram nesmírně historicky cenná a té bychom se opravdu neradi zbavovali,“ ujišťuje příbramský starosta. Nakonec se ale mezi krajem a městem podařilo najít shodu a předmětem směny by se mohla stát budova obchodní akademie. „Nechci ale tvrdit, že se této budovy zbavíme s lehkým srdcem,“ dodal Konvalinka.

Pokud ke směně II. polikliniky za obchodní akademii dojde, tak Středočeský kraj Příbrami ještě doplatí rozdíl v ceně obou nemovitostí ve výši 13,4 miliónů korun. „Součástí dohody by mělo být i předkupní právo města u budovy obchodní akademie v případně možného prodeje někdy v budoucnosti, na tom budeme stoprocentně trvat,“ doplnil příbramský starosta.

S krokem vedení města v tom případě souhlasí i opozice. „Jsem rád, že město myslí i na předkupní právo v případě možného prodeje a je celkově dobře, že k té směně přistupujeme,“ konstatoval Václav Švenda (Spojenci), který je jak městským zastupitelem, tak také krajským radním pro kulturu a cestovní ruch.

„Myslím si, že je lepší, aby ta budova byla pod krajem, protože pro město v tam do budoucna byla nutná značná investice,“ míní zastupitelka za Pitáty Simona Luftová, která na obchodní akademii také vyučuje.

Součástí transakce by měl být také prodej domku u vstupu do areálu Ševčinského dolu, který má nyní Hornické muzeum Příbram, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, ve výpůjčce a využívá ho jako příruční sklad.

Ševčinský důl.

Aby ke směně ale mohlo dojít, musí její podobu schválit ještě zastupitelstvo Středočeského kraje, které by tento bod mělo mít na jednání 27. listopadu.

Komentáře