Příbram ukončila partnerství s ruským Čechovem

PŘÍBRAM – Na mimořádném zasedání zastupitelstva bylo odhlasováno ukončení partnertví s ruským městem Čechov. Důvodem je současná ruská agrese na Ukrajině.

Zasedání se učastnilo 17 zastupitelů z 25. Mezi chybějícími byly obě zastupitelky za KSČM Jiřina Humlová a Jarmila Potůčková, což se ale dalo očekávat. Pro ukončení partnerské smlouvy s Čechovem nakonec hlasovalo 14 zastupitelů. „K vypovězení partnerské smlouvy nás vedla aktuální mezinárodní situace. Z naší strany nejde o trest ani o pomstu, jde o vzkaz, že nechceme dále rozvíjet partnerské vztahy se zemí, která se ve jménu „osvobozování“ dopouští válečných hrůz. Jde o symbol nesouhlasu,“ uvedl po jednání zastupitelstva starosta Jan Konvalinka.

Při diskuzi padl i návrh, aby byla přejmenována ulice Čechovská. Ovšem k tomu nakonec nedošlo, neboť podle místostarostky Zorky Brožíkové, která v Čechovské ulici bydlí, by to znamenalo pro lidi bydlící v této ulici výměnu celé řady dokladů, což by bylo obtížné.

Smlouva o rozvoji přátelských vztahů s městem Čechov byla uzavřena 31. října 1994. Od té doby došlo k několika vzájemným návštěvám, nicméně poslední se uskutečnila v roce 2014.

Komentáře