Příbram se chce soudit o vyhlášce o nočním klidu

Příčinou sporu je prodloužení provozu restauračních zahrádek v letních měsících o hodinu.

PŘÍBRAM – Obdobně jako loni i letos v létě mohou mít restaurační zahrádky otevřeno o hodinu déle, tedy až do 23 hodin. Ale jen v pátek a v sobotu. Povoluje jim to vyhláška, kterou v dubnu schválili zastupitelé. Nicméně její znění se nelíbí Ministerstvu vnitra, které požadovalo po městu nápravu, protože podle jeho výkladu takto výjimku udělat nelze. Právníci města jsou ale opačného názoru.

V důsledku toho mělo zastupitelstvo na červnovém zasedání zmíněnou vyhlášku o nočním klidu upravit. Ovšem vzhledem k tomu, že podle právníků si myslí, že postup, které zvolilo je možný, zřejmě celá věc dospěje až k Ústavnímu soudu, protože zastupitelé se rozhodli námitkám ministerstva nevyhovět. „Když jsme o tom mluvili s úředníky ministerstva vnitra už loni, tak nám řekli, že ostatní města vždy uposlechla jejich výtek a vyhlášku upravila a nikdo se ještě nesoudil. Ovšem protože je tam není zcela jasný ten výklad, tak budeme rádi, když věc dospěje až k soudu, aby bylo už jednou pro vždy jasno, kdo má pravdu,“ míní starosta města Jan Konvalinka.

Připomínky podobného charakteru mělo ministerstvo už loni. Na to v dubnu, kdy se tato vyhláška schvalovala upozorňovala Radka Škubalová z právního odboru města. „Loni se prodloužení nočního klidu setkalo s poměrně pozitivní odezvou občanů, nicméně Ministerstvo vnitra se na tuto výjimku nedívalo jako na kontrolní orgán úplně vstřícně,“ řekla tehdy s tím, že se ministerstvu nemusí líbit ani letošní návrh a že může podniknout kroky, aby byla výjimka zrušena.

Nicméně podle právního odboru města lze tuto vyhlášku přijmout kvůli jisté benevolenci výkladu zákona. „Je to podpora komunitního života po té dlouhé covidové odstávce, v letních měsících je déle vidět a lidé se chtějí bavit, tak proč jim to neumožnit,“ dodal Konvalinka. 

Nicméně ne všichni se výjímku dívají úplně nadšeně. „Úplně zbytečná změna. V Příbrami stejně začíná noční klid v 15 hodin,“ míní například David, který se do Příbrami před časem přestěhoval z Prahy.

Komentáře