Příbram se bojí zvýšené dopravy v okolí teplárny v souvislosti se záměrem spalovat odpad

Příbramská teplárna.

PŘÍBRAM – O myšlence spalovat komunální odpad v příbramské teplárně se opět mluví od poloviny loňského roku. V podstatě jde o to, že v budoucnu budou muset města a obce buď komunální odpad samy nějak zpracovávat, nebo zařídit jeho odvoz do některé ze spaloven. To bude ale finančně nákladné a samozřejmě by se to promítlo i do ceny za svoz komunálního odpadu pro obyvatele města. Pokud bude mít město spalovnu a například i teplárnu, může spalovaný odpad dodávat teplo domácnostem.

To je případ Příbrami, která se, jak se zdá, již definitivně rozhodla jít touto cestou. „Ona to není spalovna v pravém slova smyslu, ono je to zařízení pro energetické využití odpadu. Jako město tento záměr vítáme a jsme rádi, že máme příležitost takové zařízení mít, protože je to pro nás do budoucna ideální způsob, jak likvidovat odpad, který už nebude moci být ukládán na skládce,“ říká příbramský starosta Jan Konvalinka (ANO). Provoz by spalovna měla zahájit v roce 2027. O tři roky později má začít platit v ČR zákaz skládkování.

Ovšem tento záměr má i celou řadu odpůrců. Naposledy se proti záměru vymezila opozice prostřednictvím zastupitelky Markéty Škodové (Spojenci) na květnovém zasedání zastupitelstva, kde namítla, že vzhledem k tomu, že provoz nebude ke svozu odpadu do areálu teplárny využívat železnici, jak původně starosta uváděl ZDE, tak hrozí zvýšený provoz v Husově ulici a okolí teplárny. V tom jí dal zapravdu i příbramský starosta.

„Vadí nám dopravní zatížení, kdy by se měl odpad do zařízení navážet nákladními automobily přes ulice ve městě a v tomto smyslu se bude k projektu i vyjadřovat. I od Středočeského kraje máme přislíbeno, že i on bude postupovat stejně,“ uvedl na květnové tiskové konferenci vedení města Konvalinka s tím, že nevylučuje podání i dalších připomínek.

Místostarosta Vladimír Karpíšek (ANO) doplnil, že v topné sezóně jezdí do teplárny okolo padesáti nákladních aut se štěpkou a podle jeho informací, které od provozovatele teplárny firmy Energo Příbram má, by se tento počet neměl výrazně navýšit. „Nicméně ještě uvidíme, jak tomu nakonec doopravdy bude,“ dodal.

Komentáře