Příbram chce pokračovat v budování stání pro kontejnery, někde situaci komplikují pozemky

PŘÍBRAM – Třídění odpadu je zcela jistě ušlechtilá věc s ohledem na ochranu přírody, nicméně kontejnery, ale nejen na tříděný odpad, na území města mnohdy připomínají spíš skládku. Co se nevejde do nich, pohodí se vedle. Situace se nelepší ani přes kritiku z řad veřejnosti. Ovšem lidé by měli začít zřejmě především u sebe.

Nepořádek u tzv. sběrných hnízd na tříděný odpad je v Příbrami takový nemilý evergreen. Kromě toho, že tato místa jsou pak nevzhledná, často pak také přitahují i pozornost potkanů. Mnohdy se tyto hnízda a nacházejí u areálů mateřských škol a v silách Technických služeb Příbram není týden, co týden tyto lokality objíždět a uklízet. Řešením by mohla být ohraničená hnízda dřevěným plotem, tak jak je pracovníci technických služeb vybudovali například v roce 2019 na Zdaboři. Loni a letos ale jejich stavba musela ustoupit stavbě parkovacích míst. „Bohužel tato stání i parkovací místa dělá jedna a ta samá stavební četa a mají seznam těch kontejnerových míst, která mají udělat. Domnívám se, že například místo u mateřské školy v Jungmannově ulici tam také je,“ řekl starosta Jan Konvalinka.

Ovšem na některým místech je situace komplikovaná tím, že město v dané lokalitě nevlastní pozemek, na kterém sběrné hnízdo stojí. Tam pak město stání vybudovat nemůže, nebo se musí dohodnout s vlastníkem pozemku.

O situaci s potkany také vedení města ví. „Provádí se pravidelná deratizace a pokud například ředitelka školky zavolá, že se tam potkani objevili, tak odbor životního prostředí deratizaci v tom místě znovu zařídí,“ doplnila místostarostka Zorka Brožíková.

Navíc kontejnery jsou častým terčem vandalů, kteří je převrhávají pro svou nesmyslnou zábavu. O prodlouženém víkendu  jich bylo několik povaleno například v ulici 28. října (viz. fotogalerie níže).

Komentáře