Příbram chce letos opravit první most. Ve špatném stavu jich je většina

Místostarosta Martin Buršík u mostu v ulici Pod Kovárnami. Zdroj: město Příbram

PŘÍBRAM – Že mosty a lávky na území města nejsou zrovna v dobrém stavu, se ví už několik let. Podle statika jich v různém stádiu havarijního stavu či v nepoužitelném stavu valná většina. A ač se to nezdá, Příbram má na svém území okolo tří desítek mostů a lávek.

Nicméně se už delší dobu objevují různé informace o tom, který z nich se opraví jako první. Loni mělo město podle místostarosty Martina Buršíka vytipovat deset nejhorších mostů a lávek a v letos měla následovat oprava mostu v ulici Pod Kovárnami a v Plynárenské ulici. Dojít mělo také na  osm lávek přes Příbramský potok. Minimálně volba mostu, který se bude opravovat jako první platí stále. „Jako první se bude opravovat most v Plynárenské ulici a to letos. Půjde o zcela nový normový most s obousměrným provozem a nosností 32 tun,“ uvedl Martin Buršík.

Most v Plynárenské ulici.

Ale ještě v květnu 2020 na tiskové konferenci kdy, už vedení města o špatném stavu mostů a lávek vědělo uvedl: „Podle statika jich je 80 % v havarijním nebo nepoužitelném stavu. Primárně se nyní zabýváme mostem ve Špitálské ulici naproti bývalým uhelným skladům, který bude opravován jako jeden z prvních.“ 

Ve špatném stavu je podle statika také most přes Příbramský potok na Rynečku, na kterém je od roku 2019 zakázané parkování. Ale protože toto nařízení mnozí řidiči nedodržovali, tak město nechalo na mostě nainstalovat tzv. balisety. „O vyparkování vozů z prostoru mostovky jsme se snažili již v minulosti pomocí vodorovného dopravního značení. Motoristé ale dopravní značení omezující parkování nerespektovali.  Zároveň připravujeme projekt na nový most, který bychom chtěli postavit v ideálním případě do tří let,“ uvedl po jejich usazení Buršík.

Jen dodejme, že vzhledem k tomu, že v minulosti nebylo jednoznačně definováno, kdo má  prohlídky techniského stavu mostů a lávek ve městě zajistit, došlo k situaci, že nebyly zajištěny vůbec. Poslední prohlídka, před tou kterou město nechalo udělat v roce 2019,  se uskutečnila v roce 2002.

Most přes Příbramský potok na Rynečku.

Komentáře