Piráti vyzývají vedení města k podpoře akce Vlajka pro Tibet

Foto: MěÚ Příbram

PŘÍBRAM  – Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň pořádaná vždy 10. března na výročí tibetského národního povstání, jejímž cílem je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu formou vyvěšení tibetské vlajky. Až do loňského roku se do této akce pravidelně zapojovala i Příbram. Loni se však vedení města rozhodlo od této tradice ustoupit.

Zastupitel za Piráty Antonín Schejbal chce zastupitelstvu předložit návrh, aby se Příbram k akci opět letos připojila.  „Tibetská vlajka pro mě není pouze symbolem určitého utlačovaného etnika. Po celém světě bývá používána jako symbol boje proti útlaku a věřím, že se na příbramskou radnici vrátí. Jsem si vědom toho, že vyjadřování se k otázkám mezinárodní politiky není primární náplní rady ani zastupitelstva města. Vyvěsit jednou za rok symbolicky vlajku je však minimum, které bychom měli učinit,“ říká Antonín Schejbal. Sám říká, že lidská práva jsou pro něj velice důležitá. Ostatně také v listopadu 2019 vyvěsil na budově bývalého ředitelství Rudných dolů kurdskou vlajku.

Vlajka Tibetu se na budovu příbramské radnice vyvěšovala od roku 2015 až do loňského roku, kdy od této akce radnice ustoupila. Podle tehdejšího vyjádření starosty města Jana Konvalinky, se totiž lidská práva porušují i v jiných zemích a tudíž by bylo tedy spravedlivé podporovat všechny, nejen Tibet. Celosvětová akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let 20. století. Vyvěšení vlajky každoročně v březnu připomíná výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Zemřelo při něm na 80 000 Tibeťanů, přes milion dalších zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. V roce 1996 se také poprvé připojila čtyři česká města (např. Praha 3). V současné době se k akci připojují stovky radnic po celé republice.

Komentáře