Poplatky za svoz odpadu, vodu ani za psa se zvyšovat nebudou

Ilustrační foto

PŘÍBRAM – Rada města bude navrhovat na listopadovém zasedání zastupitelstva nezvyšovat lidem poplatky za svoz odpadu, za vodu ani za vlastnictví psa, přestože městu mírně vzrostly náklady především za likvidaci komunálního odpadu.

Obyvatelé města se v loňském roce výrazně zlepšili v třídění komunálního odpadu. „Rozdíl v množství odpadu, který město odvezlo na skládku v roce 2015 a 2016 je natolik významný, že celkové náklady se nám i přes například růst mezd nebo obnovu vozového parku, daří držet na takové úrovni, že není nutné zvyšovat poplatek,“ vysvětluje místostarosta Václav Švenda. Pokud se bude dál dařit třídit odpad stejným tempem jako v loňském a letošním roce, tak by se lidé nemuseli v roce 2024, kdy se bude muset ze zákona odpad spalovat, obávat výrazného nárůstu ceny za svoz. „Je vidět, že když lidé chtějí třídit a opravdu odpad třídí, tak se to v těch nákladech projevuje a poplatek se zvyšovat nemusí,“ konstatuje příbramský místostarosta.

Vedení město také vzalo na vědomí kalkulaci ceny vodného a stočného pro příští rok. „Ceně vodného a stočného jsme ještě nerozhodovali, ale podle kalkulace se zvyšuje jen stočné asi o sedmnáct haléřů, takže pro obyvatele by to znamenalo navýšení ceny o 0,2%, což je zanedbatelné. Vodné a stočné by tak zůstalo prakticky stejné jako v předchozích třech letech,“ říká starosta Jindřich Vařeka. Veřejnost by tak za vodné platila opět 52,23 korun a za stočné 23,31 korun.

Podle vedení města by se v příštím roce neměl zvyšovat ani poplatek za psa. „Jedinou novinkou zřejmě bude, že majitelům psa při placení poplatku budeme dávat sáčky na psí exkrementy, ale o tom budeme teprve rozhodovat,“ slibuje Václav Švenda. Radnice také počítá s vybudováním velkého psího parku naproti areálu skateparku.

Komentáře