PŘÍBRAMSKO/ČR – Česká republika si v neděli 25. května společně s dalšími zeměmi připomíná Mezinárodní den pohřešovaných dětí, známý jako Pomněnkový den. Tento den má své kořeny v tragickém případu šestiletého Etana Patze, který se ztratil roku 1979 v New Yorku cestou do školy a nikdy nebyl nalezen. V době jeho zmizení kvetly pomněnky – květiny, které se staly symbolem tohoto smutného dne a všech dětí, které se ztratily.
Pomněnkový den má připomenout nejen osudy pohřešovaných dětí, ale především upozornit na důležitost prevence, rychlého jednání a angažovanosti veřejnosti. Jak upozorňuje policie, každé pohřešování dítěte je mimořádně závažná situace.
„Rychlost je v případech pohřešovaných dětí jedním z rozhodujících faktorů. Systém pátrání, který zahrnuje také mobilní aplikaci ECHO, umožňuje bezprostřední zapojení veřejnosti a médií. Aplikace je propojena s databází pohřešovaných osob v ohrožení, což výrazně zvyšuje šance na jejich nalezení,“ uvedla příbramská policejní komisařka prevence Monika Schindlová.
Podle statistik policie na Příbramsku bylo v loňském roce vyhlášeno pátrání po 16 dětech. Ne vždy však jde o únosy nebo útěky před nebezpečím. Stále častěji se objevují případy, kdy děti mizí v důsledku psychických problémů či snahy ublížit sobě nebo jiným.
„Narůstající frustrace a neřešené problémy mohou děti dohnat k zoufalým činům. Musíme být vnímaví k jejich signálům a nabídnout pomoc včas,“ dodává Schindlová.
Pro veřejnost, rodiče i odborníky jsou na webu www.societyforall.cz/karta-kid dostupné tzv. KID karty. Ty obsahují praktické rady a návody, jak rozpoznat ohrožení dítěte a jak správně reagovat. Cílem je ochránit dítě v souladu s jeho nejlepším zájmem.
Pomněnkový den je tak nejen vzpomínkou na zmizelé děti, ale i výzvou ke společenské odpovědnosti. Ochrana těch nejzranitelnějších musí být prioritou nás všech.