Policisté uspořádali pro seniory několik besed o bezpečnosti

Beseda na Dobříši. foto: Policie ČR

PŘÍBRAMSKO – Příbramští policisté v březnu uspořádali dvě přednášky o bezpečnosti a prevenci pro starší občany. Zaměřily se nejen na prevenci podvodů, ale i na osobní bezpečí a bezpečnost v silniční dopravě. První se uskutečnila v Klučenicích a druhá na Dobříši.

Monika Schindlová, komisařka prevence příbramské policie, uvedla: „Starší občané jsou pro podvodníky snadnou kořistí, už tím, že jsou například velmi důvěřiví, méně mobilní, hůře slyší nebo jim chybí sociální kontakt.”

V poslední době přibývá podvodů v online prostředí. Přednáška se zaměřila nejen na prevenci této trestné činnosti. Policisté připomněli, že pachatelé mnohdy reagují na inzeráty, kdy se vydávají za falešné kupující předstírající zájem o prodávané zboží. Mohou se vydávat také za bankéře či policisty tvrdící, že jim někdo chce napadnout účet. Někteří podvodníci nabízejí velmi výhodné zhodnocení jejich úspor nebo jde o seznámení přes internet s vidinou společného života. „V kyberprostředí se máme chovat jako v běžném životě, na ulici bychom nikomu jen tak do ruky nedali naši platební kartu nebo klíč od domu,” připomíná příbramská policejní komisařka.

Beseda v Klučenicích. Foto: Policie ČR

Při debatě o osobním bezpečí, bylo seniorům doporučeno, aby se vyhýbali neosvětleným místům, v autobuse seděli blízko řidiče, dávali pozor na kapsáře a nenechávali kabelky v nákupních vozících. V rámci bezpečnosti v silniční dopravě byly seniorům připomenuty také pravidla ohledně přednosti chodců na přechodech. „Je důležité vědět, že neexistuje absolutní přednost chodců na přechodu a je nutné odhadnout, zda stihne auto bezpečně zastavit,” říká Monika Schindlová s tím, že připomněla také význam reflexních prvků, jejichž pomocí mohou zvýšit svou viditelnost.

Řidičům seniorům pak policisté připomněli povinnost, absolvovat lékařské preventivní prohlídky. „Řidiči starších 65 let jsou povinni absolvovat lékařskou prohlídku. Pokud ji neabsolvují, hrozí jim pokuta až deset tisíc korun,” dodala Monika Schindlová.

Komentáře