Policisté opět kontrolovali chodce

Ilustrační foto

PŘÍBRAMSKO – Začátkem týdne se uskutečnila další akce zaměřená především na chodce. Šlo zejména o kontrolu dodržování nové povinnosti, která začala platit v únoru letošního roku. Chodci musí být označeni reflexním prvkem, pokud se pohybují za snížené viditelnosti mimo obec, kde není chodník a veřejné osvětlení.

Prvek by měl být umístěn směrem do silnice a měl by být viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu. Jak se při dopravní akci ukázalo, většina kontrolovaných o své povinnosti věděla a byla řádně označena. Několik hlídek během večera a noci zkontrolovalo celkem 25 chodců, z toho 23 na sobě mělo reflexní prvek. Dva „hříšníci“ dostali pokutu ve výši sto padesáti korun, hrozila jim ale sankce až dva tisíc korun.

Chodci jsou nezranitelnější účastníci provozu na silnicích, a proto by měli mít zodpovědný přístup. Příčinou velké části nehod s chodci je právě nedostatečná viditelnost. Lze ji ale zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení a doplňků z reflexních materiálů. Zvyšuje se tím světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět.

Nová povinnost platí pouze při chůzi mimo obce, na Příbramsku se ale většinou střety s chodci odehrávají ve městě a přímo na přechodu pro chodce, proto je lepší mít na sobě reflexní prvky vždy při pohybu na komunikacích. Je také důležité vědět, že neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech. Před vstupem do vozovky musí přecházející odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit a vyčkat, až automobil opravdu zastaví. Při přecházení je nutné všímat si i druhého jízdního pruhu. Jeden vůz dá chodci přednost, v protijedoucím autě si ale řidič nemusí všimnout, že někdo jde přes silnici.

Komentáře