Policisté na Příbramsku se zaměřili na dodržování povolené rychlosti

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAM – Příčinou nejtragičtějších dopravních nehod na silnicích je stále nepřiměřená rychlost. Důvodem je často poháněna spěchem a touhou řidičů dosáhnout cíle co nejrychleji. Avšak, jak zdůrazňuje policie, tento způsob řízení je zbytečný hazard, který může mít fatální následky.

„Snaha ušetřit pár minut může mít tragické následky,“ varuje příbramské policejní komisařka preveence Monika Schindlová. „Vysoká rychlost výrazně zkracuje čas, který má řidič na bezpečnou reakci v případě nečekané události na silnici.“

Minulý týden provedli příbramští policisté dopravní akci zaměřenou na dodržování povolených rychlostí. Během této akce bylo zastaveno celkem 56 vozidel a bylo zjištěno devět přestupků. Výsledky ukazují, že čtyři motoristé překročili povolenou rychlost, někteří řidiči nebyli řádně připoutáni bezpečnostním pásem a další nedodržovali povinnost mít platnou dálniční známku.

Policejní komisařka prevence Schindlová zdůrazňuje, že rychlost jízdy by měla být přizpůsobena nejen schopnostem řidiče, ale také stavu vozidla, nákladu, povětrnostním podmínkám a stavu komunikace. Kromě toho upozorňuje, že řidič by neměl náhle brzdit nebo zastavovat, pokud to není nezbytně nutné pro bezpečnost provozu, a neměl by zbytečně zpomalovat plynulost provozu.

Aktuálně platné rychlostní limity jsou pečlivě stanoveny zákonem. Mimo obec mohou řidiči jet rychlostí nepřevyšující 90 km/h, na silnici pro motorová vozidla je povolena rychlost 110 km/h, na dálnici pak 130 km/h. Ve městě platí omezení na 50 km/h a při použití sněhových řetězů je maximální povolená rychlost 50 km/h. Při přejezdu železničního přejezdu mohou řidiči jet nejvýše 30 km/h a pokud svítí přerušované bílé světlo zabezpečovacího zařízení, je maximální povolená rychlost 50 km/h.

Vzhledem k významu bezpečnosti na silnicích apeluje policejní komisařka Schindlová na všechny řidiče, aby dodržovali stanovené rychlostní limity a brali v úvahu okolnosti provozu. „Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě,“ uzavírá své varování komisařka.

Komentáře