Policie připomíná přezutí aut na zimu

ČR – Počasí začíná ukazovat i svou horší stránku, jde o značný pokles teplot, noční mráz, brzy se může přidat také padající sníh. Pro mnohé řidiče není jednoduché zvládnout jízdu na namrzlé, zledovatělé nebo zasněžené vozovce.

„Každý rok dochází ke zvýšenému počtu dopravních nehod, chvíli trvá, než si šoféři na nové podmínky zvyknou. Je proto nutné předvídat, že komunikace mohou být kluzké a této skutečnosti přizpůsobit zejména rychlost jízdy,“ připomíná policejní komisařka Monika Schindlová.

Zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu, a to minimálně 4 mm, jsou povinné od začátku listopadu do konce března, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy může na vozovce sníh a led vyskytnout. „V případě nesplnění této povinnosti hrozí motoristům pokuta ve správním řízení až 2,5 tisíce korun nebo příkaz na místě do dvou tisíc korun,“ dodává Schindlová.

Zimní pneumatiky mají lepší záběr na sněhu a namrzlé komunikaci, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkou a díky nim se také vozidlo snadněji ovládá. Při ztížených povětrnostních podmínkách je velmi důležité plně se věnovat řízení.

Komentáře