Podvodníci využívají kryptoměny: Příbramští občané se stali obětí sofistikovaného podvodu

PŘÍBRAM – V jednom dni přijali příbramští policisté dvě oznámení o podvodu spojeném s investováním do kryptoměn. Obě oběti se nechaly zlákat rafinovanými triky, které vedly k vysokým finančním ztrátám.

Prvním případem byl starší muž, který naletěl reklamě na sociální síti slibující výnosné investice do kryptoměn. Po kliknutí na reklamu dostal telefonát od neznámé ženy, která ho přesvědčila o perspektivě investice a nalákala ho k zaplacení vstupního poplatku ve výši přes šest tisíc korun. „Přesně v tomto okamžiku začala sestupná spirála podvodu. Další hovor, tentokrát od muže, instruoval oběť, aby si nainstalovala program AnyDesk a zaplatila další částku čtyři a půl tisíce korun. Nakonec poškozený zjistil, že mu pachatelé prostřednictvím vzdáleného přístupu ke svému počítači odcizili sto tisíc korun z jeho bankovního účtu,“ uvedla příbramská policejní komisařka prevence Monika Schindlová.

Ve druhém případě se mladý muž rozhodl vyzkoušet investice do kryptoměn. I jeho sváděl neznámý hlas po telefonu, slibující násobení úspor touto cestou. Poškozený nejprve převedl na účet 120 tisíc korun, ale následně dostal e-mail, že jeho peníze jsou zablokovány a že k jejich uvolnění musí zaplatit dalších 150 tisíc korun. Bohužel pro mladíka šlo o podvod a ztratil tak své peníze.

Prevence je klíčová

Odborníci zdůrazňují, že nejlepší obranou proti kyberútokům je osvěta. Je nezbytné být stále obezřetný a dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Nikdy by nemělo dojít k instalaci neznámých aplikací do telefonu či počítače. Dále je důležité nereagovat na nesmyslné pokyny, jako je vklad na zdánlivě zabezpečený účet, a nikdy nesdělovat informace o platební kartě přes telefon či e-maily.

Projekt „Mysli, než klikneš“ pomáhá v boji proti kyberkriminalitě

V rámci boje proti kyberkriminalitě je k dispozici projekt „Mysli, než klikneš“, který poskytuje užitečné informace o různých kyberpodvodech. Více se dozvíte na odkaz na bezpečnapribram.cz/kyberkriminalita.

Komentáře