Plošný zákaz heren v Příbrami opět neprošel

PŘÍBRAM – Už podruhé se během svého volebního období pokusila koalice ANO a TOP 09 zakázat hazard na území města. Ani na podruhé se jim to ale nepodařilo. Vymýcení hazardu byl jeden z hlavních volebních slibů právě TOP 09. Pro úplný zákaz hlasovalo jen devět zastupitelů.

Proti úplnému zákazu navíc panuje v zastupitelstvu vzácná shoda napříč politickým spektrem. Hlavním argumentem plošného zákazu bylo, že pokud se herny na území města úplně zakážou, tak začnou vznikat nelegální, které nebude možné nijak regulovat. „Ten kdo hraje na automatech a nebude mít možnost jít si zahrát do herny, tak půjde někam do sklepa do ilegální herny, kde to nebudeme moct kontrolovat vůbec,“ namítl jeden z hlavních odpůrců plošného zákazu Petr Větrovský z ČSSD. 

Částečně mu za pravdu dával i fakt, že zástupci Asociace hazardu. Ti jednak upozornili na to, že během jejich monitorování situace heren a kasín v Příbrami objevili jednu nelegální hernu a za druhé uvedli případ Českých Budějovic, kde platí nulová tolerance a město se podle nich nyní potýká s velkým nárůstem ilegálních heren.

Ke kritice plošného zákazu heren v Příbrami se přidal i věčný kritik vedení města Petr Kareš (Šance pro Příbram). Ten uvedl, že by se město mělo lépe naučit využívat prostředky, které z hazardu má. Ročně je to téměř 30 miliónů korun. Dále pak vedení města vyčetl, že si od několika provozovatelů heren vzalo sponzorský dar na loňské městské oslavy a nyní jim navrhuje omezení nebo dokonce úplné zakázání jejich živnosti.

Nakonec tedy s návrhem na nulovou toleranci zůstali zastupitelé za TOP 09 osamoceni a přidalo se k nim pouze několik jednotlivců z dalších stran. Nepomohl ani argument adiktoložky Hany Vavřincové z obecně prospěšné společnosti Magdaléna. „Aby vám do městského rozpočtu přiteklo dvacet miliónu, tak lidé musí do automatů naházet 400 miliónů,“ uvedla na včerejším zasedání zastupitelstva Vavřincová. Nepomohl ani návrh bývalého starosty města Josefa Řiháka (ČSSD), který chtěl, aby se tento bod programu odložil na příští zasedání, protože se jednání núčastnilo několik zastupitelů a mezi nimi i současný starosta Jindřich Vařeka a místostarostka Alena Ženíšková (oba ANO). Ani tento návrh neprošel.

I přes obavu z černých heren ale některá města a obce v regionu plošný zákaz mají. Jedná se například o Sedlčany, Petrovice u Sedlčan nebo Dobříš, kde úplný zákaz heren a kasín schválili zastupitelé koncem minulého roku. Zatím ani jedno z těchto měst neřeší nějaký problém s ilegálním hazardem.

Komentáře