Pivní bratři okusili prkna mimo Příbramsko. Na březen chystají velkou premiéru

PŘÍBRAM/HRADEC KRÁLOVÉ – Více než 300 představení zhlédli diváci 29. ročníku divadelního festivalu v Hradci Králové. Vedle tvůrců ze Slovinska, Belgie, Bulharska, Itálie, Portugalska či Slovenska, se na akci představili také Pivní bratři. Příbramsko-lázský soubor sehrál na pódiu v budově barokní radnice své Cimbuření.

„Bylo to super. Jsme rádi, že nás organizátoři pozvali a že jsme se mohli ukázat na tak významném mezinárodním festivalu,“ usmíval se režisér Tomáš Burian. „Jsme potěšeni, že jsme se dostali z bubliny Příbramska, kde jsme hráli většinu našich představení. Festival byl pro nás velkou příležitostí získat nové diváky a ukázat se,“ doplnila svého principála herečka Monika Podlenová.

Setkání umělců na východě Čech pořádá Klicperovo divadlo a Divadlo Drak. Akcí každoročně ožívá celé město a bývá proto přirovnávána k divadelnímu festivalu v Avignonu nebo filmovým Karlovým Varům. Diváci mají obrovský výběr, jsou „divadla znalí“ a pěkně nároční. Zaujmout je kladlo na Pivní bratry i sestry vysoké nároky. „Publikum bylo jiné,“ přiznala Podlenová. „V Příbrami na nás chodí často naši přátelé a kamarádi, kteří jsou k nám shovívavější. I přesto si myslím, že jsme to zvládli,“ oddechla si. Burianovi se z festivalového publika kolena neroztřásla. „I v Hradci i v Příbrami jsou skvělí diváci. Za mě super,“ pochvaloval si.

Při otázce na plány, principál nejprve mlžil, poté prozradil, že soubor chystá průlomový projekt. V pátek 7. března se na malé scéně Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami uskuteční premiéra hry Bílý palcát aneb Konečně řešení. „I když půjde o malou scénu, bude to velké,“ slíbil Burian, jenž se poprvé pustí do cizí látky, navíc do kusu, který získal v roce 2007 čestné uznání na Cenách Alfréda Radoka a uváděn byl například ve Švandově divadle v Praze či v Divadle Józsefa Katony v Budapešti. „Je to komedie se společenským tématem. Zatím nechci více prozrazovat, ale určitě přijďte, bude to stát za to,“ zakončil režisér.

Práva na hru získali Pivní bratři od agentury Aura-Pont. Ta na svých stránkách označuje Bílý palcát za komedii, která vtipně a s nadhledem zpracovává problematiku romské menšiny a hnutí skinheads na pozadí příběhu o socích v lásce a o soužití různých sociálních i etnických skupin. Hrát se bude v kvapíkovém tempu: 21 postav ztvární pět mužů a jedna žena. Jen na Podlenovou, jež má ve hře alternovat, čeká pětirole. „Bude to pro mě velká výzva, tolik rolí najednou jsem nikdy nehrála. Současně to bude obnášet spoustu textu,“ uvedla. „Těšíme se na zkoušení, dáme do něho všechno,“ dodala za celý soubor mladá herečka.

Komentáře