Petr Štěpánek: Pocítil jsem, jaký vliv má současná koronavirová krize také na práci Senátu

Senátor za Příbramsko Petr Štěpánek. Foto: archiv Petra Štěpánka
PŘÍBRAMSKO – Senátor Petr Štěpánek krátce shrnul jeho první čtyři měsíce působení v Senátu PS ČR .
 
Jak hodnotíte první čtyři měsíce kdy působíte v Senátu ?
 
Ihned po svém zvolení jsem pocítil, jaký vliv má současná koronavirová krize také na práci Parlamentu. Ze Sněmovny k nám do Senátu putuje obrovské množství zákonů, které právě s touto krizí souvisí. Díky tomu nebyl žádný čas na rozkoukávání, ale musím se přiznat, že mi to vůbec nevadilo. Mohl jsem se tak rovnou vrhnout do práce, protože se kromě „koronavirových zákonů“ řešili i další velmi důležité návrhy.
 
Hned během prvních schůzí jsme projednávali zákony, které se velmi dotýkají zejména obcí. Mám na mysli především nový zákon o odpadech, ke kterému jsem předložil svůj první pozměňovací návrh. Tento zákon bohužel způsobil, že obce od 1. ledna nevědí, jaké budou například sazby za skládkovné, což se bude muset teprve složitě dopočítávat. I proto jsme v Senátu navrhli, aby zákon platil až od 1. ledna 2022 a byl tak klid na přípravu souvisejících vyhlášek. Bohužel jsme nebyli Poslaneckou sněmovnou vyslyšeni. Tento nový odpadový zákon vůbec neřeší, kam s odpady, řeší pouze jak za to dobře zaplatit. Výsledek je tak pouze ten, že lidé budou zatěžováni dalšími zbytečnými poplatky. Autoři zákona se vydali špatnou cestou, protože zde chybí jakákoliv koncepce.
 
 
A jaké jsou vaše plány na následující měsíce?
 
Tím hlavním je pro mě změna volebního zákona, tedy posílení většinových prvků při přidělování mandátů ve volbách do obecních zastupitelstev. Důležitým materiálem bude i novela stavebního zákona. V té chci především klást důraz na to, aby se státní správa nevzdalovala občanům, aby i na vesnici mohli lidé vše vyřídit v místě.
Neopouštím ale ani téma odpadů. Chci se pokusit o zmírnění negativních dopadů na obyvatele, a především vyvinout tlak na přenesení odpovědnosti za produkci odpadů na výrobce, dovozce a distributory zboží.
 
Jak jsem slíbil již před volbami, připravuji pro občany svého obvodu senátorskou kancelář v Příbrami. Ta se nachází v Hrabákově ulici 213 naproti průmyslové škole, ale bohužel ji teď kvůli platným opatřením ještě nemohu pro veřejnost otevřít. Až to bude možné, dám vám určitě vědět, kdy se tam můžeme setkat.
 
Moji práci v Senátu můžete sledovat zde na Facebooku i na webu www.petr-stepanek.cz. Budu také rád, pokud se na mě budete se svými postřehy obracet i mailem na adresu stepanekp@senat.cz.

Komentáře