Opravu Pražské ulice v Dobříši komplikuje nedostatek materiálu

Foto: město Dobříš

DOBŘÍŠ – Jednou z největších letošních investic města je pokračující oprava hlavního silničního tahu Dobříší – Pražské ulice. Bohužel se dodavatel stavby a tím i potažmo město musí vypořádat s některými problémy, které vyvstaly až po zahájení akce.

Kvůli koronaviru a tím i výpadku ve výrobě se musí stavbaři potýkat s nedostatkem stavebního materiálu. „V poslední době jsme řešili například nedostatek žulových obrub. Dodavatel stavby nám oznámil, že jim chybí 150 metrů žulových obrub a nemohou je nikde sehnat,“ přiblížil jednu ze současných potíží stavby místostarosta Tomáš Vokurka. Podobná situace je i u žulové mozaiky, kterou by měl být vydlážděný přilehlý chodník. „Konkrétně je nedostatkový okrový vzor, který doplňuje vzor šedý,“ doplnil Vokurka.  Nedostatek materiálu je také hlavním důvodem, proč práce na opravě druhé části Pražské ulice stály.

V souvislosti s tím se vedení města obává i možného nárůstu cen materiálu ve stavebnictví, které by se mohly promítnout do celkové ceny rekonstrukce. Podle radnice zcela určitě se uskuteční mezi ní a dodavatelem stavby další jednání. „Indicie nasvědčují tomu, že kvůli zvýšení cen budou chtít i víc peněz po nás, protože ty ceny se zvedají v desítkách procent a to dokonce z týdne na týden,“ komentuje současnou situaci dobříšský místostarosta.

Na druhou stranu v obecné rovině firma má s městem podepsanou platnou smlouvu na danou částku a to s tím rizikem, že na zakázce právě kvůli podobným faktorům nemusí vydělat, nebo může dokonce tratit. Ovšem podle vedení měst a obcí v takovém případě, že se obě strany nedohodnou například na navýšení ceny, hrozí soudní spor bez jistého výsledku pro jednu i druhou stranu a také neúměrné prodloužení dokončení daných staveb.

Komentáře