Noc bude o hodinu kratší, přichází letní čas

ČR – V noci z dneška na zítřek přichází změna času, přetočíme si hodinky ze zimního na letní čas. Ve dve hodiny v noci si ručičku hodinek posuneme o hodinu dopředu.

Takže profese pracující v noci budou mít dnes o hodinu kratší službu, o tom se ale mluví podstatně méně, než při změně z letního na zimní čas, kdy média neopomenou připomenout, že zdravotníci, policisté, hasiči, ale třeba i vrátní nebo pekaři, zkrátka ti, co musí pracovat v noci, budou v zaměstnání o hodinu déle.

Nicméně pro ty, kterým změna času vadí, je dobrou zprávou, že Evropský parlament v roce 2019 podpořil plán na zrušení střídání času, ovšem členské státy se ale stále nedohodly na tom, který čas by chtěly zachovat a jednání dál zatím nepokročila.

Střídání času zavedly státy kvůli úsporám energie, podle energetiků ale změna času velké úspory elektřiny nepřináší. Letní čas byl v českých zemích poprvé zavedený v letech 1915 a 1916. Vrátil se za 2. světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky před víc než 40 lety za energetické krize. Do poloviny 90. let trval v u nás  letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.

V archivu jsme objevili anketu z roku 2017, kdy jsme se ptali Příbramanů, jak změnu času vnímají.

 
 

Komentáře