Nemocnice otevřela lůžkové oddělení paliativní péče

Lůžkové oddělení paliativní péče přijel do Příbrami otevřít i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vpravo). Foto: Martin Janota

PŘÍBRAM – Oblastní nemocnice v Příbrami je jedna z prvních v rámci celé České republice, která nabízí lůžkovou paliativní péči. Celkem 16 pacientů v deseti pokojích bude moci zhruba od poloviny března využít nového oddělení, které do Příbrami přijel 28. února slavnostně otevřít i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Příbram se tak zařadila mezi prvních pár nemocnic v rámci celé republiky, které poskytují lůžkovou paliativní péči hospicového typu. O pacienty se bude starat tým specialistů, který se zde školil už několik let a poskytoval paliativní péči prozatím ambulantně a formou poradny, kterou finančně podpořil nadační fond AVAST.

„Před několika lety jsme nastoupili na tu cestu paliativní péče. Nejdříve jako nelékařská ambulance, postupně lékařská a jsme rádi, že díky financím Středočeského kraje jsme získali prostředky, abychom zrekonstruovali část patra tohoto interního pavilonu. Věřím, že paliativní péče bude u nás vždy doprovázena i duchovním aspektem. Dokud budu v Příbrami, tak je nemocnice otevřena kolegům ze Svaté Hory,“ řekl v úvodu předseda představenstva příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Paliativní péče je určená pro nevyléčitelně nemocné a umírající pacienty a klade si za cíl nabídnout jim co nejvyšší kvalitu života, mírnit bolesti a utrpení, a to vše v prostředí, které se podobá co nejvíce domácímu. Blízkost rodiny a blízkých je naprostou samozřejmostí, a to nepřetržitě 24 hodin denně.

„Jsem poprvé v příbramské nemocnici a o to raději jsem přijal pozvání. Jsem velmi rád, že se to tu podařilo, protože i my jako ministerstvo se snažíme brát paliativní péči jako jednu z priorit. Zhruba 70 procent lidí totiž stále umírá v nemocnicích a podobných zařízení není dostatek. Děkuji všem, kteří se na tomto projektu podíleli,“ poděkoval ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch.

Rekonstrukce za zhruba 30 milionů korun není v Příbrami zdaleka jediná. Ještě v letošním roce by měla začít rekonstrukce pavilonu N a D2 za 300 milionů korun. Ta by měla probíhat v několika etapách v rámci několika následujících let.

Komentáře