Na Příbramsku přibývá srážek aut a chodců

Ilustrační foto. Foto: pixabay.com

PŘÍBRAMSKO – Během posledního měsíce řešili policisté na Příbramsku už osm střetů chodce a osobního vozidla, kromě jednoho se všechny odehrály na přechodech. Jeden případ se stal v Sedlčanech, ostatní přímo v Příbrami.

Všichni přecházející vyvázli s poraněním lehčího charakteru. Sražena byla žena s malým dítětem, žena s kočárkem, dvaačtyřicetiletá chodkyně a pět mužů ve věku 25 až 63 let. K jedné z posledních nehod došlo 19. prosince ve večerních hodinách v Příbrami. Devatenáctiletý řidič se střetl se svým vozem s devětapadesátiletým mužem, který šel z levé strany komunikace mimo vyznačený přechod. Dechová zkouška u motoristy byla negativní, u chodce byla pozitivní. „Poslední případ se stal dnes 21. prosince před sedmou hodinou ranní ve Školní ulici, dvaapadesátiletý muž tam srazil na přechodu třiadvacetiletého chodce, kterého s lehkým zraněním sanitka převezla k ošetření,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Lidé by měli vědět, že neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech. Před vstupem do vozovky musí přecházející odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit a především je nutné počkat, až automobil opravdu zastaví. Při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem. „Chodci si musí všímat i druhého jízdního pruhu. Jeden vůz jim dá přednost, v protijedoucím autě si motorista nemusí všimnout, že někdo jde přes silnici,“ připomíná zásadní pravidla přecházení Monika Schindlová.

Chodci sami by měli mít především zodpovědný přístup při pohybu v silničním provozu, jsou spolu s cyklisty ti nejzranitelnější, nechrání je žádná karoserie. „Příčinou mnoha tragických nehod je také jejich nedostatečná viditelnost. Používáním reflexních oděvních součástek a doplňků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět,“ doplňuje tisková mluvčí příbramské policie. Modré oblečení je zpozorovatelné pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 55 km/h potřebuje řidič 20 metrů na to, aby zareagoval a stihl na mokré vozovce zabrzdit.

Komentáře