Na přechodech neexistuje absolutní přednost chodců

Ilustrační foto: Foto: Pavlína Svobodová

PŘÍBRAM – K střetu osobního vozidla a chodce došlo ve čtvrtek 19. září v dopoledních hodinách v Husově ulici v Příbrami. Šestasedmdesátiletý řidič jedoucí od ulice Evropská narazil do jednapadesátileté ženy, která šla po vyznačeném přechodu pro chodce ve směru od obchodního domu.

„Sanitka následně chodkyni převezla do nemocnice s poraněním lehčího charakteru. Jak se ukazuje, značná část účastníků silničního provozu nezná své povinnosti,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Vzhledem k tomu, že podobných případů řeší příbramští policisté poměrně hodně, měly by si obě strany připomenout, jaké mají povinnosti jako účastníci silničního provozu.

Řidiči se musí neustále plně věnovat řízení a sledovat situaci v provozu. „Chodníky jsou také komunikace, a proto by měli motoristé sledovat i chování chodců na chodníku,“ upozorňuje Monika Schindlová. Dále řidiči musí umožnit chodci, který je na přechodu nebo ho zřejmě hodlá užít, bezpečně vozovku přejít, nijak ho nesmí ohrozit či omezit. „Proto se musí přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohli vozidlo zastavit. Sníží-li rychlost jízdy nebo zastaví-li před přechodem, tak pak musí učit totéž nejen řidiči dalších aut jedoucích stejným směrem, ale i řidiči protijedoucích vozidel. Na přechodech pro chodce a bezprostředně před nimi se nesmí předjíždět,“ připomíná policejní mluvčí.

Ilustrační foto. Foto: pixabay.com

Motoristé také nesmí ohrozit chodce přecházející pozemní komunikaci, na kterou odbočují. Rychlost jízdy v obci je obecnou úpravou stanovena na maximálně 50 km/hod., to však neznamená, že se všude může jezdit touto rychlostí. „Řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit svým schopnostem, vlastnostem automobilu a nákladu, stavu komunikace, povětrnostním podmínkám a dalším okolnostem, které je možné předvídat,“ vyzdvihuje další z pravidel Schindlová. Motorista smí jet pouze takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.

Chodci se před vstupem na vozovku musí přesvědčit, jestli ji mohou bezpečně přejít, aniž by ohrozili sebe či ostatní účastníky silničního provozu. „Musí brát ohled na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel, to znamená, že musí odhadnout, zda auta stihnou bezpečně zastavit. Rozhodně nesmí vstupovat na přechod bezprostředně před blížícím se vozidlem,“ upozorňuje na jednu z nejčastějších chyb chodců policejní mluvčí. Neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech!

Ilustrační foto.

Při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem, případně pohybem ruky nebo přikývnutím ověřit, jestli vás šofér registruje. Na přechodu se pak chodí vpravo. „Chodci při přecházení musí sledovat provoz, všímat si i ostatních jízdních pruhů. Jeden vůz jim umožní přecházení, v protijedoucím autě si řidič ani nevšimne, že někdo jde přes silnici,“ upozorňuje na jednu z častých chyb řidičů Monika Schindlová.

Chodci dále nesmí vstupovat na přechod, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy, a musí dávat přednost tramvaji. „Je-li na silnici vyznačen přechod pro chodce nebo místo pro přecházení, je chodec povinen je užít, jestliže jsou od něho vzdáleny do 50 metrů,“ dodává závěrem mluvčí příbramských policistů.

Komentáře