Na podzim vznikne městské kulturní středisko

Junior klub.

PŘÍBRAM – Letos na podzim by mělo vzniknout městské kulturní středisko, jeho vznik podpořili zastupitelé na svém květnovém zasedání tím, že odsouhlasili jeho zřizovací listinu. Sídlit by mělo v kulturním domě a náplní jeho činnosti by měla být mimo jiné koordinace kulturních akcí nebo sestavování programu Junior klubu.

Podle návrhu radnice by středisko mělo spolupracovat jak s příspěvkovými kulturními organizacemi města jako jsou divadlo, knihovna nebo galerie, tak i se spolky věnující se oblasti kultury ve městě. „Částečně do něj převedeme některé pracovníky ze současného odboru kultury, školství a sportu a na místo vedoucího bude vyhlášené výběrové řízení,“ řekl starosta města Jan Konvalinka, který se přípravě vzniku městského kulturního střediska podílel už ve funkci místostarosty.

Středisko by mělo spolupracovat i se spolky, které ve městě pořádají nejrůznější akce a snažit se, aby se například v jeden den nekonalo několik velkých akcí. Takovým případem je například září, kdy se v jeden den koná Svatohorská šalmaj, Výstava nožů, Den železnice a běh Kovohutěmi. „Ve funkci místostarosty jsem s pořadateli těchto akcí zkoušel jednat o změně termínu, ale bylo mi řečeno, že jim to takto vyhovuje a já nevidím příliš možností, jak by je středisko mohlo donutit ke změně,“ pochybuje zastupitel za TOP 09 Václav Švenda.

Jednou z variant možné pracovní náplně kulturního střediska by také měla být i tvorba programu klubu Junior, který město už několik let rekonstruuje. „Jednou z variant je, že by kulturní dramaturgie Junioru spadala právě pod kulturní středisko,“ potvrdil Jan Konvalinka. Důvodem mimo jiné je i fakt, že se městu na provoz tohoto klubu za podmínek, které vyhlásilo, nepřihlásil žádný zájemce. Junior by tak podle současných úvah měl zůstat ve správě Sportovních zařízení města Příbram a jeho program by tak tvořilo právě městské kulturní středisko.

Opozice i představitelé jednotlivých kulturních organizací na zasedání zastupitelstva ocenili, že radnice upustila od původní myšlenky jakési kulturní superorganizace podobné například Centru sociálních a zdravotních služeb města Příbram, která by divadlu, galerii či knihovně byla nadřazená.

Komentáře